Sistemske uvedbe bolniške brez obiska zdravnika še ni

KATARINA BULATOVIć

Koalicijski partnerji so se februarja lani zavezali, da bodo omogočili koriščenje treh dni bolniške odsotnosti z delovnega mesta brez obiska osebnega zdravnika, in sicer v skupnem obsegu devet dni v koledarskem letu.


Vlada je oktobra lani v zakonu o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19 določila, da je lahko delavec največ tri zaporedne dni bolniško odsoten z dela brez potrdila osebnega zdravnika. To je mogoče le enkrat v koledarskem letu in le v skupnem obsegu devet dni na leto.

Zakon je bil v veljavi do konca decembra, februarja pa je bil ukrep spet uveden z novim zakonom o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19. Ta velja do konca letošnjega leta.

Na zdravstvenem ministrstvu so pojasnili, da bodo trajno uvedbo devetdnevne odsotnosti delavcev brez obiska zdravnika uredili v noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Zatrdili so, da bo javnost pravočasno obveščena o pripravi predpisa.

Toda v noveli zakona, ki je bila na portalu eDemokracija objavljena 7. julija, ni določb, ki bi zadevale ta ukrep. Sedanji ukrep velja do konca leta, poleg tega določa, da sme biti delavec brez zdravniškega potrdila odsoten največ tri dni v letu in ne devet, kot so se stranke zavezale v koalicijski pogodbi.

Kdaj bo vlada predlagala sistemski ukrep, kakršnega so stranke obljubile v koalicijski pogodbi, na ministrstvu za zdravje niso pojasnili, zato smo obljubo ocenili za nedotaknjeno.



Related Stories.

Poslanci sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi

Poslanci sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi

Ministrstvo pripravilo izhodišča za pokojninsko reformo

Ministrstvo pripravilo izhodišča za pokojninsko reformo

DZ potrdil prenos dopolnilnega zavarovanja v obvezno

DZ potrdil prenos dopolnilnega zavarovanja v obvezno

Od septembra brezplačno kosilo za več otrok

Od septembra brezplačno kosilo za več otrok

Predvidena nova presejalna programa za odkrivanje raka

Predvidena nova presejalna programa za odkrivanje raka

Vlada bi informatiko v zdravstvu prenesla na javno podjetje

Vlada bi informatiko v zdravstvu prenesla na javno podjetje

2026 © Oštro