Na dodelitev otroškega dodatka bi po novem vplival le dohodek
Zala Čas
—
Koalicijski partnerji so se februarja 2020 ob prevzemu mandata zavezali, da bodo uvedli univerzalni otroški dodatek.
Koalicijski partnerji so se februarja 2020 ob prevzemu mandata zavezali, da bodo uvedli univerzalni otroški dodatek.
Še istega leta, novembra, so na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravili novelo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.
Po novem pri odločanju o dodelitvi otroškega dodatka ne bi več upoštevali premoženja družine, temveč zgolj njene dohodke.
Ravno zato, ker se bodo še vedno upoštevali dohodki, je po mnenju Zveze prijateljev mladine Slovenije to zgolj polovična rešitev v smeri univerzalnega dodatka.
Da so naredili »samo pol koraka naprej«, meni tudi profesorica na fakulteti za socialno delo Vesna Leskošek. Opozorila je še, da lahko neupoštevanje premoženja pri odločanju o dodelitvi otroškega dodatka povzroči redistribucijo socialnih dodatkov od revnejših k bogatejšim družinam.
Ministrstvo je tudi v obrazložitvi novele zakona, ki ureja otroški dodatek, pojasnilo, da so univerzalni tisti ukrepi, ki so na voljo vsem družinam ne glede na njihov dohodkovni in premoženjski položaj. Po predlogu ministrstva pa bi se pri odločanju še vedno upoštevali dohodki, iz česar izhaja, da predlagana ureditev ne pomeni univerzalnega otroškega dodatka.
Predlog novele je v vladni obravnavi. Do morebitnega sprejetja se njena vsebina lahko še spremeni, zato je koalicijska obljuba o uvedbi univerzalnega otroškega dodatka še v izvajanju.