V proračunih ni postavke za gradnjo stanovanj

Matej Zwitter



Stranke vladajoče koalicije so se zavezale k »vzpostavitvi sistemskega vira za gradnjo stanovanj ter dvigu namenskih proračunskih sredstev«.

 
 

Na ministrstvu za okolje in prostor nimajo podatkov o višini proračunskih sredstev za gradnjo stanovanj. Kot so pojasnili, pa so se v času te vlade povečala sredstva za druge programe, s katerimi »posredno spodbujajo pridobivanje novih najemnih stanovanj in izvajanje stanovanjske politike«.

Sredstva za subvencioniranje najemnin, ki predstavljajo največji delež izdatkov države za stanovanjsko politiko, so se od leta 2019 do leta 2020 res povečala s 3,7 na 4,2 milijona evrov. Vendar to ni bila posledica vladne politike, temveč naraščanja števila upravičencev, ki jim mora država sofinancirati strošek najema.

Letos naj bi se strošek subvencij več kot podvojil, vendar to povišanje ne pomeni povečanega obsega sredstev za stanovanjsko politiko na ravni celotne države, temveč le preusmeritev izdatkov iz občinskih v državni proračun.

Na ministrstvu so še pojasnili, da so letos s spremembo stanovanjskega zakona zagotovili dodatnih 360 tisoč evrov za izvajanje javne najemniške službe, do leta 2025 pa naj bi se ti izdatki povečali na 3,9 milijona evrov.

Kljub tem ukrepom bi Slovenija področju stanovanjskih socialnih transferjev namenila skoraj desetkrat manj od povprečja EU.

Koalicijske stranke so se zavezale k povečanju namenskih proračunskih sredstev za gradnjo stanovanj, a so obljubo prelomile, saj v proračunu take postavke za zdaj ni. Dodatna sredstva za izvajanje javne najemniške službe v letošnjem letu pa predstavljajo manj kot tisočinko odstotka BDP.