Žvižgaštvo po slovensko
Istvan David
Tuširanka komentira trditev poslanca SMC Branislava Rajića, da vsako javno tožarjenje ni žvižgaštvo. »Pravim žvižgačem je mar za javni interes in na nepravilnosti opozorijo takoj, ko jih zaznajo,« je še dejal med razpravo o interpelaciji zoper ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška.
Univerzalne opredelitve žvižgačev ni, toda skladno z evropsko direktivo so to tisti, ki razkrijejo informacije o nepravilnostih v delovnem okolju ter prispevajo k preprečevanju škode in odkrivanju groženj ali škode za javni interes.
Po mnenju predsednice Transparency International Slovenija Alme Sedlar je po zdaj dostopnih informacijah to storil uslužbenec zavoda za blagovne rezerve Ivan Gale, ko je opozoril na domnevne nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme. Žvižgaštvo po mnenju Kozme Ahačiča ni enako javnemu tožarjenju, s čimer je poslanec primerjal žvižgaštvo.
Žvižgačem je po navedbah Alme Sedlar in direktorja ameriškega nacionalnega centra za žvižgaštvo mar za javni interes, vendar imajo lahko tudi druge motive, denimo skrb za lastni položaj. Prav tako ni nujno, da nepravilnosti razkrijejo takoj, ko zanje izvedo.
Poslančevi trditvi, da vsako javno tožarjenje ni žvižgaštvo in da Slovenija nima žvižgača, smo po metodologiji Razkrinkavanja.si dali oznako ne drži. Prav tako ne drži, da je pravim žvižgačem mar za javni interes in da na nepravilnosti opozorijo takoj, ko jih zaznajo.
Kaj je Tuširanka?
Tuširanka je rubrika na Oštru.si, v kateri prostor, namenjen besedi, odstopamo sliki.
Tuširanka je risba s tušem, v naši rubriki pa so to tedenski likovni komentarji, ki so kritično ogledalo aktualnih dogodkov. Včasih izzovejo smeh, tudi kisel, včasih delujejo kot mrzel tuš. Za tiste, ki jim nastavljajo ogledalo. Za vse nas. Za družbo.
Tuširanka ilustracijo postavlja nad besedo, hkrati pa nadgrajuje žanr komentarja in poskuša načela tradicionalne časopisne karikature udomačiti v digitalnem svetu.