To ni policijska ura

Izar Lunaček

 
 
 

Tuširanka Izarja Lunačka komentira izjavo vodje posvetovalne skupine za cepljenje pri nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojane Beović, da je »policijska ura za druge čase in za neke druge namene« in da je primernejši izraz zanjo omejitev gibanja v nočnem času.

Pojem policijska ura se je prvič pojavil v 19. stoletju, ko je pomenil prepoved javnih prireditev in obratovanja lokalov po določeni uri. Ta pomen se je na območju današnje Slovenije ohranil do druge svetovne vojne, ko je dobil nov pomen, in sicer prepoved gibanja celotnega prebivalstva v nočnem času.

Branko Lobnikar, predstojnik katedre za policijsko dejavnost in varnostne vede na mariborski univerzi, meni, da je policijska ura primeren izraz za omejitev gibanja ponoči. Namenjena je zagotavljanju varnosti v izrednih razmerah, kar je tudi epidemija. 

Profesor na katedri za obramboslovje na fakulteti za družbene vede Iztok Prezelj je dejal, da je policijska ura ustrezen izraz. Kljub temu meni, da je primernejše poimenovanje omejitev gibanja, saj je »policijska ura v klasičnem pomenu besede bolj vezana na varnostne razloge«.

Trditev Bojane Beović, da izraz policijska ura ni primeren za poimenovanje vladne omejitve gibanja ponoči, smo po tipologiji Razkrinkavanja.si označili za neutemeljeno.

 
 
Izar Lunaček

Izar Lunaček

 

Kaj je Tuširanka?

Tuširanka je rubrika na Oštru.si, v kateri prostor, namenjen besedi, odstopamo sliki.

Tuširanka je risba s tušem, v naši rubriki pa so to tedenski likovni komentarji, ki so kritično ogledalo aktualnih dogodkov. Včasih izzovejo smeh, tudi kisel, včasih delujejo kot mrzel tuš. Za tiste, ki jim nastavljajo ogledalo. Za vse nas. Za družbo.

Tuširanka ilustracijo postavlja nad besedo, hkrati pa nadgrajuje žanr komentarja in poskuša načela tradicionalne časopisne karikature udomačiti v digitalnem svetu.