Kdo se zadaj smeje?
Matej De Cecco
Tuširanka komentira zgodbo Oštra o goljufijah ukrajinskega klicnega centra, kjer so strankam, med drugim tudi Slovencem, prodajali prazne obljube o hitrem zaslužku.
Več kot petsto zaposlenih v klicnem centru v Ukrajini je vrsto let prepričevalo ljudi z vsega sveta, naj vložijo denar v spletne naložbene sheme in kriptovalute. V tem času so vsaj 147 oseb ogoljufali za najmanj 2,2 milijona evrov, od tega so najmanj 146.000 evrov vzeli slovenskim »vlagateljem«.
»Obljubljali so mi, da se bo moj vložek nekajkrat oplemenitil,« je za neprofitni spletni medij Oštro.si dejal eden izmed petindvajsetih Slovencev, ki so bili žrtev globalne prevare.
Zgodbe žrtev, ki so jih v preiskovalnem novinarskem projektu Tovarna goljufij (Fraud factory) izsledili novinarji mednarodne novinarske mreže OCCRP iz 21 držav, razkrivajo sistematično izkoriščanje posameznikov, zlasti iz ranljivih družbenih skupin, ki so verjeli, da za lepo zvenečimi imeni in naslovi v zahodni Evropi stoji legitimen finančni sklad.
Namesto v donosne naložbe se je njihov denar v resnici stekal na osebne račune in v anonimne bitcoin denarnice po vsem svetu. Nobeni izmed žrtev, s katerimi so novinarji stopili v stik, ni uspelo dobiti nazaj vsega vloženega denarja.
Klicni center, prek katerega je potekala prevara, deluje pod okriljem ukrajinskega podjetja Milton Group. O formalnih lastnikih ni znanega veliko, neformalno pa naj bi podjetje vodil Izraelec David Todua, ki goji poslovna in osebna poznanstva z nekdanjimi in sedanjimi visokimi funkcionarji v Gruziji in Albaniji.
Novinarji Oštra so stopili v stik z osmimi ogoljufanimi Slovenci. Šest od njih je prevaro potrdilo. Zgodbe večine so si podobne. Nekateri obžalujejo izgubo denarja, drugi pa lastno neumnost.
Kaj je Tuširanka?
Tuširanka je rubrika na Oštru.si, v kateri prostor, namenjen besedi, odstopamo sliki.
Tuširanka je risba s tušem, v naši rubriki pa so to tedenski likovni komentarji, ki so kritično ogledalo aktualnih dogodkov. Včasih izzovejo smeh, tudi kisel, včasih delujejo kot mrzel tuš. Za tiste, ki jim nastavljajo ogledalo. Za vse nas. Za družbo.
Tuširanka ilustracijo postavlja nad besedo, hkrati pa nadgrajuje žanr komentarja in poskuša načela tradicionalne časopisne karikature udomačiti v digitalnem svetu.