Trdoživirus

Matej De Cecco

 
 
 

Tuširanka komentira izjavo državnega sekretarja na ministrstvu za javno upravo Petra Geršaka, da bi se faktor širjenja okužbe zmanjšal pod ena, se pravi, da bi okuženi z novim koronavirusom okužil manj kot enega, če bi bila uporaba aplikacije #OstaniZdrav 80- ali večodstotna. 

Pri tem se je oprl na raziskavo, ki so jo letos aprila, torej še preden so razvili slovensko aplikacijo, opravili na univerzi Oxford. Z računalniško simulacijo so ugotovili, da bi z uporabo aplikacije brez ukrepov, kot sta varnostna razdalja in uporaba maske, prispevali k zmanjšanju števila okužb in preprečili uvedbo splošne karantene, če bi jo uporabljalo 80 odstotkov imetnikov pametnih telefonov, kar pomeni 56 odstotkov vsega britanskega prebivalstva. 

Toda v raziskavi niso ugotovili, da bi se faktor širjenja okužb ob 80-odstotni uporabi aplikacije znižal pod ena, pač pa, da bi z njo preprečili uvedbo splošne karantene. 

Soavtorica raziskave Lucie Abeler-Dörner je za Razkrinkavanje.si dejala, da so sedanje aplikacije manj učinkovite od tiste, ki so jo predvideli v raziskavi. Po njenem bi aplikacija morala biti dopolnitev klasičnega sledenja stikom, ne njegov nadomestek.

Pravzaprav so se vsi sogovorniki, na katere smo se obrnili v prispevku, strinjali, da je aplikacija sama po sebi uporabna za dopolnilo drugih ukrepov, kot so uporaba mask, ohranjanje varnostne razdalje, širok sistem testiranja in klasično sledenje stikom, ni pa dovolj za obvladovanje epidemije. Trditvi državnega sekretarja smo po metodologiji Razkrinkavanja.si dali oznako neutemeljeno.

 
 
Matej De Cecco

Matej De Cecco

 

Kaj je Tuširanka?

Tuširanka je rubrika na Oštru.si, v kateri prostor, namenjen besedi, odstopamo sliki.

Tuširanka je risba s tušem, v naši rubriki pa so to tedenski likovni komentarji, ki so kritično ogledalo aktualnih dogodkov. Včasih izzovejo smeh, tudi kisel, včasih delujejo kot mrzel tuš. Za tiste, ki jim nastavljajo ogledalo. Za vse nas. Za družbo.

Tuširanka ilustracijo postavlja nad besedo, hkrati pa nadgrajuje žanr komentarja in poskuša načela tradicionalne časopisne karikature udomačiti v digitalnem svetu.