Po napadu na nemškem božičnem sejmu in spremembah v Siriji islamofobija osrednja dezinformacijska tema

uredništvo Oštra

 _

Evropski observatorij za digitalne medije (EDMO) je decembra – malo pred napovedjo podjetja Meta, da bo ukinilo preverjanje dejstev – objavil skupaj 1481 preverjanj dejstev. Največ lažnih objav je bilo med novicami, povezanimi z Ukrajino.

 
 
 

Foto: Tatiana Syrikova/Pexels

Dezinformacijam o tej tematiki je bilo namenjenih 9 odstotkov člankov. Po ugotovitvah observatorija EDMO, katerega član je tudi Oštro, se je njihov delež že drugi mesec zapored nekoliko povečal. Nekoliko več kot novembra je bilo tudi lažnih objav, povezanih s covidom-19, ki so jih novinarji preverili v 6 odstotkih člankov. Prav tolikšen delež so predstavljale dezinformacije o podnebnih spremembah. Njihov delež pa se je decembra v primerjavi z mesecem prej več kot prepolovil.

Dezinformacije o Evropski uniji so bile predmet petih odstotkov preverjanj dejstev. Trije odstotki člankov so obravnavali dezinformacije o migracijah. Po napadu na božični sejem v Magdeburgu se je denimo pojavil val lažnih novic, v katerih so dogodek izkoristili za širjenje islamofobnih in protimigrantskih objav.

Dva odstotka člankov sta preverjala dezinformacije o skupnosti LGBTQ+ in vprašanjih spola. Po decembrskem množičnem streljanju v šoli v ameriški zvezni državi Wisconsin so se na primer pojavile lažne objave o tem, da naj bi streljanje zakrivila transspolna ženska.

Odstotek obravnavanih dezinformacij se je ukvarjal z lažnimi objavami o konfliktu na Bližnjem vzhodu. Večje število se jih je nanašalo na dogajanje v Siriji, kjer so opozicijske sile strmoglavile režim predsednika Bašarja al Asada. 

Povečanje obsega tovrstnih dezinformacij je sovpadlo s povečanjem zanimanja za razmere v Siriji, ki so postale pomembna tema v evropskih medijih. Lažne vsebine, ki so se razširjale v evropskih jezikih, so bile večinoma vaba za klike, s fotografijami in videoposnetki, ki naj bi prikazovali Asada, osvobojene zapornike, skrivne zapore, mučilnice in barbarske usmrtitve. 

Druge tovrstne lažne objave so pretirano napovedovale negativne posledice spremembe oblasti v državi. Razširjale so strah in islamofobijo, češ da bodo v Evropsko unijo prišle množice sirskih beguncev, ki naj bi Evropejcem hoteli vsiliti svojo kulturo.

Decembra je pet odstotkov dezinformacij, ki jih je obravnaval EDMO, ustvarila umetna inteligenca. Med njimi so bile poleg že omenjenih objav o Siriji tudi lažne objave o domnevnem intimnem odnosu med nemškim kanclerjem Olafom Scholzem in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter o prepirih med avstrijskimi politiki. 

EDMO združuje 33 evropskih organizacij, ki se ukvarjajo s preverjanjem dejstev.