Srbski Krik zopet tarča provladnih medijev

Maja Čakarić, Katarina Bulatović

Neprofitni medij Krik je objavil zapiske z zaslišanja Veljka Belivuka, vodje navijačev nogometnega kluba Partizan, na katerem je trdil, da ga je vrh srbske oblasti prosil za več uslug. Po objavi se je proti Kriku začela nova umazana kampanja tamkajšnjih tabloidov.

 

»V preteklosti so mene osebno in Krik že zmerjali, a tako sprevrženih besed o nas še nisem slišal. Iz tega sklepam, da jih je strah,« je za portal Balkan Insight v petek dejal Stefan Dojčinović, odgovorni urednik srbske neprofitne mreže za preiskovanje kriminala in korupcije Krik. Tako se je odzval na očitke provladnih medijev, da je Krik s svojimi zgodbami ogrozil varnost srbskega predsednika Aleksandra Vučića. 

Več srbskih časopisov in televizijskih postaj, naklonjenih trenutni oblasti, je v petek obtoževalo Krik, da je povezan z Veljkom Belivukom, vodjem navijaške skupine nogometnega kluba Partizan in domnevnim vodjem kriminalne združbe, ki je zaradi suma o vpletenosti v umore, izsiljevanja, ugrabitve in prodajo mamil od januarja v priporu. 

Medijski napad in diskreditacije novinarjev so sledili razkritju Krika, ki je v četrtek objavil javnosti dotlej neznano vsebino Belivukovega zaslišanja na tožilstvu. Belivuk je v pogovoru s tožilcem pred dvema tednoma zanikal, da bi bil morilec, a zatrdil, da je srbskemu predsedniku Aleksandru Vučić in njegovim sodelavcem naredil več uslug, čeprav »zdaj trdijo, da se ne poznamo«.

Sodeč po zapisniku pogovora so si predsednik in člani njegovega ožjega kroga med drugim želeli, da Partizanovi navijači na nogometnih tekmah ne bi skandirali sloganov proti predsedniku, da bi delovali kot varnostniki na paradi ponosa in da bi ustrahovali organizatorje protivladnih protestov. Belivuk je tožilcu dejal, da se je z Vučićem tudi osebno srečal, in zagrozil, da bo razkril še več podrobnosti, »če se ne spametujete«. 

Belivukove trditve novinarjev Krika niso presenetile, saj so od leta 2017 preiskovali povezave oblasti s kriminalno združbo, ki naj bi jo vodil. »Vedeli smo, da so tesno povezani s policijo in politiki, vedeli smo, da vlada prek Belivukove skupine nadzoruje dogajanje na Partizanovem nogometnem stadionu, marsikaj smo vedeli že prej,« je povedal Dojčinović. 

Mediji in analitiki, naklonjeni trenutni srbski oblasti, so po razkritju Kriku očitali sodelovanje z organiziranim kriminalom in delovanje proti državi.Spletni portal Objektiv je Krik označil za »mafijsko-klavski portal«, nekdanji obveščevalec Božidar Spasić je na televiziji Pink dejal, da je članek del priprave na državni udar, tabloid Informer pa je preiskovalne novinarje obtožil, da so »sprožili prvi strel proti srbskemu predsedniku in državi«.

 
 

»Srbska vlada je mojstrica projiciranja, torej umetnosti obtoževanja nekoga, da počne točno to, kar v resnici počnejo sami. Pri vnovičnih napadih provladnih tabloidov proti Kriku gre ravno za to,« je komentiral Drew Sullivan, soustanovitelj mreže neprofitnih preiskovalnih novinarskih centrov OCCRP, katere partnerska centra sta tudi Krik in Oštro. Takšno obtoževanje je po njegovem otročje in kaže, da »Srbija ni demokratična država, temveč država, ki jo vodijo nasilneži, ki se počutijo udobneje ob kriminalcih kot ob policiji«.

Aleksandar Vučić je po objavi na Krikovem portalu zanikal, da bi kdaj srečal Belivuka. Dejal je, da je pripravljen iti tudi za zapahe, če bi se navedbe izkazale za resnične.

Krik je bil že večkrat tarča provladnih medijev, denimo marca letos, ko jih je Vučić obtožil pisanja po Belivukovem nareku. Kot je takrat za Oštro dejala novinarka Krika Vesna Radojević, so mediji z napadalnimi objavami »odprli sezono lova na Krik«.