Štiri leta Oštra

Oštro

Oštro je bil pred štirimi leti ustanovljen iz zavedanja, da se prostor za kakovostno novinarstvo v Sloveniji vztrajno krči. V tem času so novinarji Oštra poleg 341 »razkrinkov« objavili tudi celo vrsto zgodb s področij kriminala, korupcije in varovanja okolja.

 

Oštrov 4. rojstni dan je tokrat narisal legendarni hrvaški ilustrator Dubravko Mataković.

 

Oštro že štiri leta goji preiskovalno in podatkovno novinarstvo, uveljavlja pravico vedeti kot eno od temeljnih človekovih pravic in prispeva k vzgoji prihodnjih generacij novinarjev. Konec marca 2018, na današnji dan, ga je ustanovila nekdanja novinarka Dela, Anuška Delić, ki je danes odgovorna urednica. Vse drugo je zgodovina. Oštro se je odtlej razširil ne samo v Sloveniji, ampak od septembra lani tudi na Hrvaškem, s čimer je postavil temelje za oblikovanje čisto pravega mikroregionalnega centra za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji.  Vsebine, ki jih objavlja Oštro, je doslej bralo že več kot milijon edinstvenih uporabnikov.

Kot je Delićeva nedavno povedala v podkastu programa IJ4EU, ki sofinancira čezmejne novinarske preiskave, moraš biti, da to počneš, ne le vztrajen in trmast, temveč tudi »malo nor«. 

Ožja ekipa Oštra danes šteje šest ljudi, s katerimi trenutno sodelujejo trije študenti. Tu so še odlični ilustratorji, ki v rubriki Tuširanka vizualno komentirajo »razkrinke« Oštrovega projekta Razkrinkavanje.si pa tudi nekatere Oštrove preiskovalne zgodbe. Že od ustanovitve za domala vse oblikovalske potrebe Oštra skrbijo oblikovalci iz studia Mashoni.

 
 
 
 

Oštro je z Razkrinkavanjem.si, projektom za preverjanje verodostojnosti medijskih izjav in objav, edini slovenski verificirani podpisnik kodeksa IFCN (International Fact-Checking Network). Ta projekt prav tako deluje kot inkubator za bodoče preiskovalne novinarje, iz katerega so se nekateri študenti ali mladi novinarji pozneje odpravili na v medije, nekateri pa so ostali v uredništvu Oštra in se začeli bolj intenzivno ukvarjati s preiskovanjem zgodb.

Na Oštru smo doslej med delom na prispevkih za Razkrinkavanje.si in na preiskovalnih zgodbah usposabljali že 11 mladih novinarjev.

V štirih letih so novinarji Oštra poleg 341 »razkrinkov« objavili tudi celo vrsto zgodb s področij kriminala, korupcije in varovanja okolja. Med nacionalnimi zgodbami velja posebej omeniti zgodbo o tem, kako se je predsednik vlade Janez Janša v Izraelu sestal s predstavniki tamkajšnje družbe NSO Group, znane kot proizvajalke programa Pegasus, ali pa razkritje povezav med Žanom Mahničem, svetovalcem za nacionalno varnost v Janševem kabinetu, in neonacistično skupino Blood & Honour.

Januarja letos je Oštro objavil tudi prvi samostojen preiskovalni projekt Smetosled, v katerem so njegovi novinarji preverjali delovanje slovenskega sistema za reciklažo in med drugim dosegli, da je Petrol preveril ravnanje z odpadno plastično embalažo na bencinskih črpalkah.

Že več kot leto dni v partnerstvu z inštitutom za nova vprašanja, Danes je nov dan, pripravljamo vsebine za spletno platformo Obljuba dela dolg, svojevrstno oglasno desko političnih obljub in nenehen opomin politikom, da za svoje besede in dejanja odgovarjajo javnosti.

Med mednarodnimi preiskovalnimi projekti velja posebej omeniti Pandorine dokumente, pri katerih je sodeloval tudi Oštrov sestrski center na Hrvaškem, projekt Klorpirifos, neznani pesticid in Operacijo Vsadki. V času ruske agresije nad Ukrajino pa je aktualen Sledilnik ruskega premoženja, v katerem novinarji po svetu zbirajo podatke o premoženju sankcioniranih oligarhov in politično izpostavljenih oseb.

 
 

Oštro je neprofitni medij, ki se financira iz razpisov ter pridobiva sredstva z lastno dejavnostjo, dotacijami in donacijami. Vse, česar ne porabi za stroške dela in storitev, vloži v novinarsko dejavnost. Podatke o financiranju v imenu transparentnosti delovanja, ki je eden od temeljev neprofitnega novinarstva, redno objavlja na posebni podstrani, pri čemer se Oštrovi novinarji ravnajo tudi po internem kodeksu.

Od ustanovitve dalje, še zlasti pa v letu 2020, ko je Oštrovo financiranje močno otežila zavrnitev sofinanciranja medijskih vsebin prek razpisa ministrstva za kulturo oziroma izguba skoraj tretjine pričakovanih prihodkov, intenzivno pridobivamo sredstva za delovanje. Doslej smo se prijavili na več deset razpisov in pozivov, uspešni smo bili 24-krat.

Podatka, koliko kav smo popili v štirih letih, nimamo.


Oštro bo še naprej gojil preiskovalno in podatkovno novinarstvo, bomo pa hvaležni, če se boste pridružili naši rastoči skupnosti podpornikov.

Brez vas ni nas! PodpriOštro