V Gazi ubili rekordno število novinarjev

Oštro

Vojna med Izraelom in Palestino je preteklo leto zahtevala več življenj novinarjev kot katerikoli drug vojni konflikt v zadnjih treh desetletjih. Mednarodno pravo uvršča napade na novinarje v oboroženih spopadih med kazniva dejanja.

 

Izraelske vojaške zračne sile so bombardirale medijske pisarne v Gazi. Foto: Osama Eid, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Po podatkih ameriške neprofitne organizacije Odbor za zaščito novinarjev (CPJ), ki se bori za pravice in svobodo novinarjev po vsem svetu, je bilo od začetka izraelsko-palestinskega vojnega konflikta med več deset tisoč stradajočimi prebivalci Gaze, Zahodnega brega, Izraela in Libanona ubitih 128 novinarjev, od tega 123 Palestincev, dva Izraelca in trije Libanonci.

Najmanj 40 novinarjev je bilo ranjenih, dva sta pogrešana, 69 pa so so jih aretirali. Poleg tega preiskujejo 130 primerov sumljivih umorov, pridržanj in drugih poškodb novinarjev.

Vojna v Gazi je zahtevala več življenj novinarjev kot katerikoli drug vojni konflikt v zadnjih 30 letih, odkar CPJ zbira podatke, poroča Middle East Eye, novinarski portal za Bližnji vzhod in severno Afriko.

Na drugih vojnih območjih je bilo do zdaj ubitih bistveno manj novinarjev kot med vojno v Gazi. Vojna v Iraku je denimo zahtevala življenje 61 novinarjev oziroma približno šest na leto trajanja vojne. V Jemnu, kjer vojna traja od leta 2014, so ubili 42 novinarjev, kar je več kot pet na leto.

Novinarji se ob poskusih poročanja iz Gaze spoprijemajo z velikimi tveganji, kot so uničujoči izraelski zračni napadi in lakota. Razseljenih je 90 odstotkov prebivalcev Gaze in porušenih 80 odstotkov tamkajšnjih zgradb, je navedeno v poročilu CPJ.

»Z vsakim umorom, prisilnim pregonom ali napadom na novinarja izgubimo del resnice,« je poudaril programski direktor CPJ Carlos Martinez de la Serne. Po mednarodnem pravu so napadi na novinarje med oboroženimi spopadi kazniva dejanja.

Februarja letos so strokovnjaki Združenih narodov v skupni izjavi izrazili zaskrbljenost glede varnosti novinarjev in navedli, da »jih moti izredno veliko število ubitih, napadenih, ranjenih in pridržanih novinarjev in medijskih delavcev na zasedenih palestinskih ozemljih, zlasti v Gazi«.