Volker Türk, OZN: Preprečevanje sovražnega govora na spletu ni cenzura

Dnevnik, priredba Oštro

Visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Volker Türk opozarja, da napovedani poseg podjetja Meta v program preverjanja dejstev ne varuje svobode govora, temveč jo ogroža.

 

Volker Türk, Visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice. Foto: STA

 

V stališču, ki ga je objavil časopis Dnevnik, se je Türk opredelil do napovedi, da bo Meta omejila svoje posege v vsebine, ki jih uporabniki objavijo na njenih platformah. Poslej naj bi moderirali zgolj še ꞌhude kršitveꞌ, denimo vsebine, povezane s terorizmom. V kombinaciji s politiko drugih podjetij, vključno s Telegramom in X, bodo spremembe verjetno privedle do precej večjega števila zlorab in sovražnih vsebin na družbenih omrežjih, meni visoki komisar.

Svoboda izražanja ne pomeni le, da lahko ljudje izražajo svoja stališča, temveč tudi, da lahko iščejo ter prejemajo ideje in informacije. Slaba regulacija družbenih omrežij pa utiša nekatere ljudi in skupnosti, zmanjšuje obseg dostopnih informacij in z omogočanjem širjenja laži in dezinformacij zastruplja informacijsko okolje. Brisanje mej med dejstvi in fikcijo razdvaja družbe in spodkopava javni prostor, je zapisal Türk.

Spomnil je na leto 2018, ko je Meta priznala, da niso storili dovolj, da bi preprečili uporabo njenega omrežja facebook za spodbujanje nasilja nad ljudstvom Rohinga v Mjanmaru. Poleg tega lahko pomanjkanje upravljanja družbenih omrežij, temelječega na človekovih pravicah, oslabi družbeno kohezijo in izkrivi demokratično odločanje. V zadnjih letih so se med volilnimi kampanjami od Brazilije, Kenije in Moldavije do Romunije pojavljala poročila o širjenju dezinformacij in sovražnih vsebin na družbenih omrežjih.

Skrbno spremljanje spletnega sovražnega govora in moderiranje vsebine za preprečevanje resnične škode ni cenzura, temveč ključni steber informacijske integritete, je še dodal Türk. Platforme lahko z ignoriranjem nasilja in groženj, s katerimi se soočajo novinarji in zagovorniki človekovih pravic, resno škodijo in spodkopavajo svobodo govora.

Podlaga za učinkovito upravljanje vsebin je zagotavljanje preglednosti in odgovornosti, upoštevanje konteksta, odtenkov lokalnega jezika in širšega informacijskega okolja. Visoki komisar Volker Türk je ob tem opozoril, da bo »občutno povečana količina nemoderirane vsebine in sovražnega govora, ki bo posledica napovedanih sprememb, imela škodljive posledice«.

(Izvorna objava: https://www.dnevnik.si/mnenja/odprta-stran/preprecevanje-sovraznega-govora-na-spletu-ni-cenzura-2715140/)

uredništvo Oštra.si