Oštrov podkast: Resnica v neresničnem letu
Če kdaj, potem je prav letos, vsakomur vendarle postalo jasno, kako uničujoče so lahko dezinformacije.
O letu 2020 še nismo rekli zadnje besede, zato o besedah teče beseda tudi v prvem Oštrovem podkastu. V letu skrbi za svoje zdravje in zdravje drugih ter omejevanja stikov so družbi pogosto ostale le besede, po telefonu ali videoklicu, v medijih, na družbenih omrežjih in drugod.
Na Razkrinkavanju.si smo vse leto preverjali verodostojnost teh besed, izjav, trditev, svaril, napovedi in opozoril, ki so jih izrekali politiki, državni uslužbenci, epidemiologi, pa tudi neimenovani administratorji skupin na družbenih omrežjih, novopečeni teoretiki zarote, tevevoditelji brez teveekrana, znanstveniki in ljubiteljski mikrobiologi.
Če kdaj, potem je prav letos, ko je ves svet zavit v krizo, vsakomur vendarle postalo jasno, kako uničujoče so lahko dezinformacije, neresnice, zavajanja, netočne informacije, teorije zarote in drugo javno izjavljanje, katerega namen je v imenu ali pod krinko javnega zdravja vzbujati nejevero in nemir v družbi in spodkopavati demokratično javno razpravo.
V Oštrovem podkastu smo tehtali resnico z direktorjem centra nevladih organizacij Goranom Forbicijem, s klimatologinjo in profesorico na biotehniški fakulteti Lučko Kajfež Bogataj, z zagovornikom načela enakosti Miho Lobnikom, raziskovalcem na katedri za mednarodne odnose Markom Lovcem in infektologom Tomažem Vovkom. Zanimalo nas je, kako so se dezinformacije zajedle v njihovo strokovno področje.