Bivanje v EU ni pogoj za kandidaturo za evropskega komisarja

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»V primeru izvolitve [Marte Kos] EU komisarke ne bo dobila Slovenija, temveč Švica.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv


 
 

Parlamentarni odbor za zadeve EU je na seji 18. septembra z devetimi glasovi za in petimi proti podprl kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko. Foto: Katja Kodba/STA

Portal Nova24tv je 10. septembra objavil članek z naslovom »V primeru izvolitve EU komisarke ne bo dobila Slovenija, temveč Švica«, v katerem so poročali o kandidaturi Marte Kos za evropsko komisarko. Dan pozneje je članek poobjavil portal tednika Demokracija.

V članku so se med drugim spraševali, »ali nekdo, ki ni davčni rezident in nima več interesov v Sloveniji, sploh lahko ustrezno zastopa slovenske interese kot evropski komisar«. 

Glede kandidature Kosove so navedli tudi izjavo doktorja poslovnih ved Štefana Šumaha, ki je pojasnil, da gre pri davčnem rezidentstvu v zadnji fazi za optimizacijo dobička in tako »pogosto predstavlja močnejšo vez z državo prebivanja kot državljanstvo«.

»Državljanstvo je samo formalnost, rezidentstvo pa je vsebina. Tako bo pač Švica dobila evropsko komisarko, če bo potrjena gospa Kos,« je sklenil Šumah. Na evropski komisiji so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da »prebivanje v EU ni pogoj za kandidaturo za evropskega komisarja«. Po dostopnih podatkih ima Marta Kos stalno prebivališče v švicarskem mestu Ženeva, torej zunaj Evropske unije.

Lizbonska pogodba, ki velja od decembra 2009, določa, da morajo biti evropski komisarji državljani države članice Unije, ne predstavljajo pa njenih interesov. Med osebami, »katerih neodvisnost je nedvomna«, so namreč izbrani »na podlagi svoje splošne usposobljenosti in zavzetosti za Evropo«.

Od novembra 2014 je število članov komisije, vključno s predsednikom in visokim predstavnikom za zunanje zadeve in varnostno politiko, omejeno na dve tretjini števila držav članic, torej trenutno 18.

Jure Požgan, predavatelj na katedri za mednarodne odnose na fakulteti za družbene vede, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da davčno rezidenstvo določa zgolj, kateri državi posameznik plačuje davke: »Ni neposredno povezano z vprašanjem pripadnosti državi v smislu državljanstva.«

Poudaril je, da državljanstva ni mogoče omejiti zgolj na uresničevanje ekonomskega interesa oziroma pravico dostopa do javnih storitev, denimo zdravstva, šolstva ali trga dela. 

Pripadnost državi se v svetu na splošno določa na podlagi državljanstva, ne plačevanja davkov. »Trditi, da z imenovanjem Marte Kos za evropsko komisarko te ne bo dobila Slovenija, ampak Švica, je tako, kot bi trdili, da kolesarja Primož Roglič in Tadej Pogačar ne moreta predstavljati Slovenije, ker davke plačujeta v Monaku,« je ponazoril.

Šumah se je v odzivu strinjal s Požganovim pojasnilom, da davčno rezidentstvo določa le, kje nekdo plačuje davke, in da ni povezano z državljanstvom, vendar sam, kot je poudaril, nikoli ni trdil, da je neposredno povezano s pripadnostjo državi v smislu državljanstva. Državljanstvo je danost (na primer z rojstvom), rezidenstvo pa je izbira.

»Davčno rezidentstvo je izbira Marte Kos (v ekonomiji bi temu rekli ꞌhomo economicusꞌ, v sociologiji pa racionalna izbira), ki bi lahko ostala slovenska davčna rezidentka«, kje se plačujejo davki, pa po njegovi oceni kaže na »zavzetost za posamično državo«. Ponovil je, da je zato njen fokus interesov v Švici, kar bi lahko denimo v primeru hipotetičnega spora med Švico in EU predstavljalo navzkrižje interesov, zlasti ker je njen partner švicarski diplomat.

»Če pa v izjavi ꞌTako bo pač Švica dobila evropsko komisarko, če bo potrjena gospa Kosꞌ ne vidite ironije, vam pa ne morem pomagati,« je sklenil.

Novo24tv in Demokracijo smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziva bomo objavili, ko ju prejmemo.

 

SKLEP

Portal Nova24tv je 10. septembra v naslovu članka trdil, da funkcija evropske komisarke z izvolitvijo Marte Kos ne bi pripadla Sloveniji, temveč Švici.  

Trditev so podkrepili z izjavo doktorja poslovnih ved Štefana Šumaha Štefana Šumaha, ki meni, da »davčno rezidentstvo pogosto predstavlja močnejšo vez z državo prebivanja kot državljanstvo,« zato je zadnje formalnost, rezidentstvo pa je vsebinsko. »Če bo potrjena Kosova, bo evropsko komisarko dobila Švica,« je sklenil Šumah.

Na evropski komisiji so pojasnili, da »prebivanje v EU ni pogoj za kandidaturo za evropskega komisarja«. Ti so po pogodbi o EU izbrani »na podlagi splošne usposobljenosti in zavzetosti za Evropo« ter v komisiji ne predstavljajo interesov matičnih držav.

Jure Požgan, predavatelj na katedri za mednarodne odnose na fakulteti za družbene vede, je pojasnil, da davčno rezidentstvo določa le, kateri državi posameznik plačuje davke in »ni neposredno povezano z vprašanjem pripadnosti državi v smislu državljanstva«.

Šumah je v odzivu potrdil Požganove ugotovitve in zanikal, da bi davčno rezidenstvo neposredno povezal s pripadnostjo državi. Če Marta Kos davke plačuje v Švici, to po njegovo kaže, da je bolj zavzeta za to državo kot za Slovenijo.

Trditev ne drži.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).