Celje nima participativnega proračuna

Razkrinkavanje.si

Novinarji Razkrinkavanja.si so preverjali verodostojnost izjav na predvolilnem soočenju kandidatov za župane občin Celje, Krško in Slovenj Gradec na Radiu Prvi. 

 
 
 
 

Foto: STA

 

Bojan Šrot

»Mi imamo participativni proračun že kakšnih 15 let.« 

 

Po podatkih skupnosti občin Slovenije iz leta 2021 o participativnih proračunih slovenskih občin ga mestna občina Celje nima. Tudi v zadnjem proračunu te občine ni namenskih sredstev za participativni proračun.

Po zakonu o lokalni samoupravi lahko občina v postopku priprave predloga proračuna določi višino sredstev, namenjenih financiranju projektov, ki jih predlagajo prebivalci. O njih se mora z občani posvetovati najkasneje do predložitve proračuna občinskemu svetu v sprejetje.

Maja Cimerman z inštituta Danes je nov dan, kjer izvajanje participativnih proračunov v slovenskih občinah spremljajo od leta 2018, je pojasnila, da več županov zatrjuje, da že več let izvajajo participativni proračun. Vendar se pri tem sklicujejo na druge prakse, denimo na kombinacijo zbiranja predlogov občanov, posvetov glede predloga občinskega proračuna in namenjanja dela sredstev krajevni, vaški ali četrtni skupnosti, ki se nato odloča, kako bo ta sredstva porabila.

»To ni participativni proračun«, saj zadnjo odločitev o porabi sredstev sprejmejo izvoljeni predstavniki, je utemeljila. Pri participativnem proračunu je ključno, da občani predlagajo projekte in odločajo o tem, kateri bodo izvedeni. 

Šrot se še ni odzval na naše ugotovitve. Ko se bo, bomo odgovor objavili.

Trditev, da imajo v Celju že kakšnih 15 let participativni proračun, ne drži. 

 

 
 
 

Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.