Duševnim bolnikom v Kanadi evtanazija ne bo dostopna vsaj do leta 2027
Avtorica: Lara Mavrič
TRDITVE
»Kanada je leta 2016 legalizirala evtanazijo, sprva namenjeno starejšim z neozdravljivo boleznijo. Leta 2021 so zakon razširili na duševne bolezni, bolnike v končnem stadiju bolezni in bolnike z nepopravljivimi zdravstvenimi stanji.«
»V 7 letih je bilo evtanaziranih več kot 60 tisoč ljudi, samo leta 2022 – 13.241.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Poslanka SDS Alenka Jeraj je 7. marca na seji državnega zbora trdila, da je Kanada leta 2016 legalizirala evtanazijo za starejše z neozdravljivo boleznijo, leta 2021 pa so zakon razširili še na duševne bolnike ter tiste v končnem stadiju bolezni in z neozdravljivimi zdravstvenimi stanji.
Kanadski parlament je leta 2016 sprejel novele štirih zakonov, s katerimi so polnoletnim prebivalcem s hudimi in neozdravljivimi zdravstvenimi težavami omogočili, da zaprosijo za medicinsko pomoč pri smrti. Namen zakonskih sprememb je bil urediti področje tako, da zdravnikov in medicinskih sester zaradi pomoči pri smrti ni mogoče osumiti umora.
Od takrat so do medicinske pomoči pri smrti upravičene osebe, ki zaradi hudih in neozdravljivih zdravstvenih težav niso več sposobne samostojnega življenja, za njihovo zdravstveno stanje ni druge ustrezne pomoči oziroma je njihova smrt zaradi zdravstvenih težav predvidljiva.
Preden zaprosijo za medicinsko pomoč pri smrti, se morajo prosilci seznaniti tudi z drugimi postopki, ki bi jim lahko olajšali trpljenje, kot je paliativna oskrba.
Osebe, ki imajo zdravstvene težave le zaradi duševne bolezni, do te pomoči niso upravičene, saj njihova naravna smrt ni predvidljiva. Parlament pa je odredil izvedbo neodvisnih študij, s katerimi bodo preučili vnaprejšnje zahteve za pomoč ter zahteve, ki bi jih vložili zreli mladoletniki in duševno bolni.
Leta 2021 je parlament sprejel novelo kazenskega zakonika, po kateri lahko za medicinsko pomoč pri smrti zaprosijo tudi tisti, katerih zdravstveno stanje ne bi nujno povzročilo naravne smrti.
Z novelo leta 2021 je parlament določil, da duševno bolni do medicinske pomoči pri smrti ne bodo upravičeni vsaj do leta 2023. Nato so to obdobje z vnovičnimi spremembami zakonov podaljšali najprej do leta 2024, februarja letos pa do leta 2027.
Jerajeva je na seji trdila tudi, da so v Kanadi v sedmih letih evtanazirali več kot 60 tisoč ljudi, samo leta 2022 pa 13.241.
Po letnem poročilu kanadskega ministrstva za zdravje za lani so med letoma 2016 in 2022 zabeležili 44.958 izvedb medicinske pomoči pri smrti. Največ, nekaj več kot 13 tisoč, leta 2022.
Slovenski poslanci so na seji 7. marca sicer razpravljali o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga je julija lani vložilo društvo Srebrna nit. Predloga niso potrdili za nadaljnjo obravnavo, s čimer so končali zakonodajni postopek.
Poslanci koalicije so še isti dan v državni zbor vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.
Alenko Jeraj smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Poslanka SDS Alenka Jeraj je na seji državnega zbora 7. marca trdila, da je Kanada leta 2016 legalizirala evtanazijo, ki je bila sprva namenjena starejšim z neozdravljivo boleznijo, od leta 2021 pa jo omogočajo tudi duševnim bolnikom, bolnikom v končnem stadiju bolezni in tistim z neozdravljivimi zdravstvenimi stanji.
Kanada je leta 2016 vsem polnoletnim prebivalcem s hudimi in neozdravljivimi zdravstvenimi težavami omogočila, da zaprosijo za medicinsko pomoč pri smrti.
Trditev Jerajeve, da je bila medicinska pomoč pri smrti v Kanadi sprva namenjena starejšim z neozdravljivo boleznijo, ne drži.
Bolniki v končnem stadiju bolezni in neozdravljivo bolni so do medicinske pomoči pri smrti upravičeni že od leta 2016.
Osebe, ki so le duševno bolne in nimajo drugih hudih in neozdravljivih zdravstvenih težav, do medicinske pomoči pri smrti niso upravičene. Po zadnji noveli kazenskega zakonika, ki jo je kanadski parlament sprejel februarja letos, bo tako ostalo vsaj do leta 2027.
Trditev Jerajeve, da je Kanada medicinsko pomoč pri smrti leta 2021 razširila tudi na duševne bolnike, bolnike v končnem stadiju bolezni in neozdravljivo bolne, ne drži.
Jerajeva je trdila tudi, da so v Kanadi v sedmih letih evtanazirali več kot 60 tisoč ljudi, toda po uradnih podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje je bilo v tem obdobju nekaj manj kot 45 tisoč takih primerov, od tega 13.241 leta 2022. Ta del njene trditve torej drži.
Del trditve, da so v Kanadi v sedmih letih z medicinsko pomočjo pomagali umreti 60 tisoč ljudem, pa ne drži.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.
Drži
Objava, ki drži. Trditev je podprta s podatki iz zanesljivih virov, v ustreznem kontekstu in ni predstavljena zavajajoče.