Fotografija temnopoltih najstnikov z albansko zastavo ni iz Kranja
Avtorica: Meta Gantar
Anonimni uporabnik @ABBABAAB222409 je 17. februarja na družbenem omrežju X objavil fotografijo štirih temnopoltih najstnikov z albansko zastavo. »SD in levičarski bumerang v šoli v Kranju,« je k fotografiji pripisal uporabnik, ki na svojem profilu na tem omrežju sicer redno širi nestrpne vsebine.
Posnetek zaslona s fotografijo je še isti dan na facebooku poobjavil Vojko Golob, kandidat SDS za župana občine Hoče - Slivnica na lokalnih volitvah leta 2022, predsednik območnega odbora SDS Hoče - Slivnica in občinski svetnik omenjene občine. Njegovo objavo je do 23. februarja delilo 186 uporabnikov, tudi profil SDS Makole ter skupine SDS - Hoče Slivnica, Slovenija moja domovina z 9800 člani in Slovenija v srcu z 8400 člani.
Uporabniki so pod objavami širili nestrpne in sovražne komentarje, v katerih so najstnikom dajali slabšalne vzdevke, pozivali k nasilju nad njimi ter predlagali zakonito oboroževanje.
Po 297. členu kazenskega zakonika se osebo lahko kaznuje z zaporom do dveh let, če javno spodbuja ali razpihuje sovraštvo, nasilje ali nestrpnost z uporabo grožnje, zmerjanja ali žalitev in dejanje temelji tudi na narodnostni, rasni, verski ali etnični pripadnosti.
Izvor fotografije temnopoltih najstnikov z albansko zastavo smo poiskali s spletnim orodjem tineye. Na enem od zadetkov je na fotografiji napis @arbenitashala_. Na podlagi te informacije smo našli objavo uporabnice s tem uporabniškim imenom, v kateri je 20. decembra 2020 trdila, da je to fotografijo posnela pred točno letom dni.
Pregled profilov uporabnice @arbenitashala_ na družbenih omrežjih je pokazal, da prihaja s Kosova in živi v New Yorku, povezav s Slovenijo in Kranjem pa nismo mogli najti in dokazati. Na vprašanja Razkrinkavanja.si, kje in v kakšnih okoliščinah je fotografija nastala ter kdo so ljudje na njej, se še ni odzvala. Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.
Prav tako smo vprašali enajst osnovnih šol, sedem programov srednjih šol in dve višji šoli v Kranju, ali je fotografija nastala na kateri od njih. Čakamo še na odgovor dveh osnovnih šol. Preostale so zanikale, da bi fotografija nastala v prostorih njihove izobraževalne institucije, oseb na fotografiji pa ne poznajo.
Ker z anonimnim uporabnikom @ABBABAAB222409 prek omrežja X nismo mogli stopiti v stik, drugega kontakta pa na spletu ni objavil, smo ga pod objavo na omrežju X prosili za kontakt, da bi mu poslali prošnjo za odziv glede vira in pristnosti objave. Na odgovor še čakamo.
Za pojasnilo smo prosili tudi Vojka Goloba, ki je fotografijo poobjavil na facebooku. Golob ni želel odgovoriti, češ da nismo »uradni organ ali institucija«. Zagrozil nam je s prijavo policiji, če mu ne bi odgovorili, od kod nam njegov osebni mail, ki je sicer dostopen na občinski spletni strani.
SKLEP
Anonimni uporabnik @ABBABAAB222409, ki na družbenem omrežju X redno širi nestrpne vsebine, je 17. februarja objavil fotografijo štirih temnopoltih najstnikov, ki v rokah držijo albansko zastavo. »SD in levičarski bumerang v šoli v Kranju,« je pripisal k fotografiji.
Isto fotografijo s pripisom, da je bila posneta v Kranju, je nato na omrežju X in facebooku delilo še več slovenskih uporabnikov, med drugim Vojko Golob, kandidat SDS za župana občine Hoče - Slivnica na lokalnih volitvah leta 2022, facebook profila SDS Makole in Hoče Slivnica, pa tudi več facebook skupin.
Avtorica fotografije z uporabniškim imenom @arbenitashala_ je sicer že 20. decembra 2020 na nekdanjem twitterju objavila informacijo, da je to fotografijo posnela pred točno letom dni. Po pregledu njenih profilov na družbenih omrežjih fotografije nismo mogli povezati s Slovenijo in Kranjem, saj avtorica prihaja s Kosova in živi v ZDA.
Prav tako informacije, da bi fotografija nastala v šoli v Kranju, ni potrdila nobena od tamkajšnjih šol.
Objava o SD in levičarskem bumerangu v šoli v Kranju ob fotografiji temnopoltih najstnikov z albansko zastavo je lažna, saj je fotografija nastala že pred petimi leti, njene avtorice pa ni mogoče povezati s Kranjem.
Lažna objava
Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.
Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).