Letalo v Minsku ni pristalo zaradi novinarja

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

 »Osem let zapora za novinarja, zaradi katerega je moralo letalo prisilno pristati.«


OCENI


IZVIRNA OBJAVA

24ur.com


 

Beloruski medij Nexta je med prenosom protivladnih protestov po vnovični zmagi beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka leta 2020 razkril nasilje oblasti nad protestniki. Foto: Xinhua/STA

Spletni portal 24ur.com je 3. maja objavil članek z naslovom »Osem let zapora za novinarja, zaradi katerega je moralo letalo prisilno pristati«. Poročali so o sojenju beloruskemu aktivistu in nekdanjemu uredniku portala Nexta Romanu Protaseviču. V nadaljevanju članka so sicer pojasnili, da so letalo k pristanku prisilile beloruske oblasti, novinarja pa so zaprli »zaradi obtožbe zarote za nezakonit prevzem oblasti«. 

Beloruske oblasti so Protaseviča 3. maja, na mednarodni dan svobode medijev, obsodile na osem let zapora zaradi kršenja javnega reda, pozivanja k prevzemu državne oblasti, terorističnih in drugih kaznivih dejanj.

Portal Nexta je po tamkajšnjih predsedniških volitvah leta 2020 razkril kršenje človekovih pravic državljanov pod vodstvom vnovič izvoljenega beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka. Protaseviča so aretirali leta 2021, potem ko je Ryanairovo potniško letalo, ki je iz Grčije letelo v Litvo, prisilno pristalo v Minsku. 

Mednarodna organizacija za civilno letalstvo pri Združenih narodih je julija lani v poročilu o ugotavljanju dejstev o poletu FR4978 poudarila, da je beloruska vladna agencija za letalstvo prisilni pristanek Ryanairovega letala zahtevala zaradi obvestila teroristične organizacije Hamas, da je na letu podtaknila bombo. Mednarodna organizacija za civilno letalstvo je ugotovila, da je bila grožnja lažna.

Odziv uredništva 24ur.com bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal 24ur.com je objavil članek z naslovom »Osem let zapora za novinarja, zaradi katerega je moralo letalo prisilno pristati«.

Mednarodna organizacija za civilno letalstvo pri Združenih narodih je lani v poročilu o ugotavljanju dejstev o poletu FR4978 pojasnila, da je beloruska vladna agencija za letalstvo prisilni pristanek letala, s katerim je potoval nekdanji urednik beloruskega portala Nexta Roman Protasevič, zahtevala zaradi bombne grožnje teroristične organizacije Hamas. 

Po pristanku letala so beloruske oblasti Protaseviča aretirale zaradi njegovega novinarskega poročanja. Prejšnji teden pa so ga zaradi kršenja javnega reda, pozivanja k prevzemu državne oblasti, terorističnih in drugih kaznivih dejanj obsodile na osem let zapora. 

Del trditve, da je bil novinar obsojen na osem let zapora, drži. Del trditve, da je letalo moralo prisilno pristati zaradi novinarja, pa je klik vaba, saj nima podlage v besedilu, na katero se nanaša.

 

Klik vaba

Objava, katere naslov nima podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom o vsebini, ki je v članku ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja lahko pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.


Drži

Objava, ki drži. Trditev je podprta s podatki iz zanesljivih virov, v ustreznem kontekstu in ni predstavljena zavajajoče.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Posodobitev, 12. 5.:

Roman Protasevič je nekdanji urednik portala Nexta in ne Next, kot smo v članku napačno zapisali. Za napako se opravičujemo.

 

Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.