Molitev ne ozdravi na smrt bolnega
Avtor: Katarina Bulatović
TRDITEV
Molitev ozdravi na smrt bolnega bolnika, ogovarjanje in kletvice pa lahko škodijo zdravju in vodijo celo v smrt.
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
»Počasi korakamo lastnemu uničenju naproti,« je za Nedeljski dnevnik opozorila Elena Parigina. Kljub temu je »ruska profesorica in doktorica kvantne diagnostike« sodeč po prispevku, ki so ga poobjavili na spletnem portalu Dnevnik.si, optimistična. Avtorica prispevka je zapisala, da lahko molitev po mnenju Parigine ozdravi na smrt bolnega bolnika, ogovarjanje in kletvice pa škodijo zdravju in vodijo celo v smrt.
Molekularni biolog Pjotr Garjajev, s katerim Parigina sodeluje, je po trditvah, objavljenih v Nedeljskem dnevniku, odkril kvantno zdravilo, ki bi lahko »človeštvu pomagalo, da se reši vseh bolezni in staranja«.
Garjajev je po besedah Parigine postavil temelje tako imenovane lingvistično-valovne genetike in ustvaril genetsko matrico, ki po njenem prepričanju pomaga človeškemu organizmu, da se obnovi. Njegov DNK »naj bi razumel zvoke in besede misli ter se prilagodil njihovi vsebini«.
Znanstvenica brez znanstvenih referenc
Elena Parigina je predstavnica zasebnega centra za kvantno medicino in diagnostiko Molekula iz Zagreba, ki bolnikom obljublja, da bodo ozdraveli z masažami, laserskimi terapijami in drugimi neklasičnimi metodami zdravljenja.
Za Razkrinkavanje.si je dejala, da je »leta 1988 diplomirala na medicinskem inštitutu v Habarovsku« in se nato vpisala na tibetanski medicinski in astrološki inštitut njegove svetosti dalajlame v Indiji. »V intervjuju nisem dejala, da lahko molitev ozdravi na smrt bolnega pacienta,« je za Razkrinkavanje.si še dejala Parigina in nam posredovala odgovore na vprašanja avtorice članka, kjer molitve res ni omenjala.
Dela Elene Parigine in Pjotra Garjajeva ne poznam, je za Razkrinkavanje.si komentiral dekan ljubljanske medicinske fakultete dr. Igor Švab. »Parigina je alternativna zdraviteljica, ki svojih trditev ni znanstveno preverila, zato ji ni zaupati,« je dejal.
»Molitev je sama po sebi lahko zelo koristna in pogosto ugodno učinkuje pri lajšanju simptomov nekaterih bolezni. Človek je namreč biopsihosocialno bitje, kar priznava in upošteva tudi uradna medicina. Žal pa sama po sebi ne more ozdraviti na smrt bolnega, vsaj znanstvenih dokazov o tem ni,« je še pojasnil Švab.
Medtem ko Parigina v znanstvenih medicinskih revijah v ugledni zbirki PubMed ni objavila nobenega članka, je po Švabovih besedah v priznani medicinski literaturi objavljen en članek Garjajeva. V njem dokazuje, da elektromagnetno sevanje podaljša življenje podgan, ki imajo sladkorno bolezen.
»Gre za izrazito eksperimentalno študijo, ki je še zelo daleč od aplikacije v kliničnem delu,« je dejal Igor Švab.
Pri ruskem inštitutu kvantne genetike so zapisali, da je Garjajev doktoriral na državni moskovski tehnični univerzi Bauman ter da je član ruske akademije naravoslovnih znanosti in ruske akademije medicinsko-tehničnih znanosti.
Teorije brez strokovne podlage
»Ne vem, kaj naj bi bila lingvistična valovna genetika,« je za Razkrinkavanje.si dejal dr. Uroš Petrovič s katedre za molekularno genetiko in biologijo mikroorganizmov na biotehniški fakulteti. Neznan mu je tudi koncept genetske matrice, ki naj bi ozdravil najhujše bolezni.
Dodal je, da znanstvena študija, ki bi nakazala ali dokazala, da lahko misli oziroma izgovorjene besede vplivajo na posameznikovo zaporedje DNK, ne obstaja. »Povezave med mislimi in zaporedjem DNK ni,« je pojasnil.
Znanstveniki so nedavno razvili tehnike, s katerimi lahko natančno spreminjajo zaporedje DNK v celicah, tudi človeka. Toda genska terapija bo uporabna za zdravljenje omejenega nabora bolezni, to so redke monogenske bolezni. Nikakor ne bo panaceja, torej zdravilo, ki lahko ozdravi vse bolezni, kakršna naj bi bila genetska matrica, je dodal Petrovič.
Intervju je oglas
Besedilo so pripravili na oddelku oglasnega trženja, je za Razkrinkavanje.si pojasnila odgovorna urednica Nedeljskega dnevnika Tatjana Tanackovič. Povedala je, da je bila plačana objava objavljena ob oglasih v tiskani izdaji Nedeljskega dnevnika v rubriki Duša in telo, nato pa so članek brez vednosti uredništva Nedeljskega dnevnika objavili na Dnevniku.si. Prispevek so objavili nekaj dni prej, preden je Garjajev obiskal Ljubljano, kjer je predaval o medicini prihodnosti.
Prispevek bi moral biti označen kot oglas, je za Razkrinkavanje.si pojasnil Boris Upelj, urednik Dnevnika.si. Povedal je, da so članek na portalu brez oznake za oglas objavili po pomoti. Po našem vprašanju so presodili, da je vsebina oglasa sporna, zato so ga umaknili s portala.
Genetska matrica in lingvistično-valovna genetika sta strokovnjakoma neznana. Trditev, da lahko molitev ozdravi na smrt bolnega, ne drži. Elena Pirigina sicer trdi, da tega ni izrekla, je pa ta trditev zapisana v prispevku. Molitev je lahko koristna pri lajšanju simptomov nekaterih bolezni, vendar znanstvenih dokazov o tem, da lahko ozdravi na smrt bolnega, ni.
Prispevek je na portalu oglaševal predavanje ruskega akademika o medicini prihodnosti v obliki novinarskega članka, ni bil označen kot oglasno sporočilo in tako ločen od novinarskih besedil.
Članek so v uredništvu sicer umaknili, a smo ga kljub temu po tipologiji Razkrinkavanja.si označili za prikrito oglaševanje.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Prikrito oglaševanje
Objava, ki se pretvarja, da je novinarsko besedilo, v resnici pa je oglaševalsko. Objave so lahko videti kot novinarski oziroma avtorski prispevki, dejansko pa gre za sponzorirane – plačane – objave. Takšne objave morajo biti jasno označene kot oglaševalske, kot to določa zakon o medijih.
Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.