Najmanj 3700 učencev in dijakov nima računalnika za učenje na daljavo

Avtor: Nejc Kirn

 

TRDITEV

»Ravno tako lahko povem, da kar se tiče dela na daljavo, vsi učenci imajo računalnike in modeme, kdor nima, ga pozivam, da pokliče na ministrstvo, bodo poskrbeli za njega, tako za modem kot za računalnik.«


OCENA



 
 
Poslanka SDS Mojca Škrinjar se je na seji odbora za kulturo odzvala na izjavo poslanca LMŠ Aljaža Kovačiča, ki je dejal, da se je vlada odločila za šolo na daljavo, medtem ko za računalniško opremo vseh učencev še ni poskrbljeno. Foto: Tamino Peteli…

Poslanka SDS Mojca Škrinjar se je na seji odbora za kulturo odzvala na izjavo poslanca LMŠ Aljaža Kovačiča, ki je dejal, da se je vlada odločila za šolo na daljavo, medtem ko za računalniško opremo vseh učencev še ni poskrbljeno. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Poslanka SDS Mojca Škrinjar je 2. novembra na 27. nujni seji parlamentarnega odbora za kulturo zatrdila, da imajo vsi učenci za učenje na daljavo računalnike in modeme. Tiste, ki jih nimajo, pa je pozvala, naj pokličejo na ministrstvo, kjer bodo »poskrbeli za njega, tako za modem kot za računalnik«.

Po zadnjih podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je računalnik za učenje na daljavo v začetku novembra potrebovalo še okrog 3700 učencev in dijakov, kar je 1,4 odstotka vseh, ki v tem šolskem letu obiskujejo osnovno in srednjo šolo. Pojasnili so, da bi toliko učencev in dijakov računalnik potrebovalo zaradi »socialnih okoliščin svoje družine«. Tisti, ki računalnika nimajo, po besedah ministrstva pri pouku sodelujejo, kot je to mogoče, denimo s pomočjo natisnjenega gradiva.

Število učencev in dijakov, ki še potrebujejo računalnik za učenje na daljavo, so na ministrstvu ocenili na podlagi obvestil vodstev osnovnih in srednjih šol. Podatka o tem, koliko modemov bi potrebovali učenci in dijaki, nimajo. 

Na naše vprašanje, kako bodo ukrepali, da bodo potrebe učencev in dijakov po računalniku za izobraževanje na daljavo izpolnjene, in kdaj, so odgovorili, da je to »nemogoče storiti v nekaj mesecih, saj na globalnem trgu ni dovolj opreme, nemogoče je tudi v kratkem času urediti širokopasovni dostop do interneta na nekaterih težje dostopnih območjih«.

Na ministrstvu so pojasnili, da se je v pomladnih mesecih zaradi epidemije covida-19 in šolanja na daljavo povečala potreba po »digitalnih orodjih« in veščinah v šolah. Po njihovih podatkih so šole jeseni posodile učencem skoraj 7900 računalnikov za spremljanje pouka na daljavo, dijakom pa nekaj več kot dva tisoč. Učenci in dijaki, ki potrebujejo računalnik ali modem, morajo o tem obvestiti vodstvo šole, ki jo obiskujejo.

Predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan je pojasnil, da staršem ni treba predložiti dokazil za to, da otroci potrebujejo računalnik. »Če družina otroku ne more zagotoviti računalnika, naj starši pokličejo šolo, ki jo obiskuje otrok, ta pa bo pripravila računalnik.«

Računalnike delijo tudi nevladne organizacije

Javni zavod Arnes, ki vzgojno-izobraževalnim zavodom zagotavlja omrežne storitve, je septembra 626 zavodom priskrbel 4003 prenosne računalnike. Uporabljajo jih za redno delo, če se pokaže potreba, pa jih posodijo učencem in dijakom za izobraževanje na daljavo, so pojasnili na ministrstvu. 

Oktobra so na zavodu za šolstvo ugotavljali, da opremo za pouk na daljavo potrebuje še najmanj 4000 učencev in 1200 dijakov. V društvu Duh časa pa so novembra menili, da bi za izpolnitev najnujnejših potreb potrebovali še vsaj 2000 računalnikov. Na Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) jih te dni zbirajo še za 230 mladih.

Na Arnesu so še pojasnili, da so 1. decembra na šole poslali 190 prenosnikov, kupljenih v projektu Covid-19 IKT, ki ga je marca potrdila vladna služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Šole bi jih morale prejeti že jeseni, vendar jih distributer zaradi pomanjkanja računalniške opreme na trgu takrat ni mogel zagotoviti.

Med pomladnim valom epidemije je zavod za šolstvo sicer razdelil 1274 kosov računalniške opreme, društvo Duh časa je s partnerskimi organizacijami zbralo tisoč računalnikov, ZPMS pa 307. 

V poslanski skupini SDS niso odgovorili na vprašanje Razkrinkavanja.si, da bi pojasnili, na kaj se je v izjavi sklicevala poslanka Mojca Škrinjar.

 

SKLEP

Poslanka SDS Mojca Škrinjar je 2. novembra na 27. nujni seji odbora za kulturo zatrdila, da imajo vsi učenci računalnike in modeme za izobraževanje na daljavo. Hkrati je tiste, ki jih nimajo, pozvala, naj pokličejo na ministrstvo, ki bo poskrbelo za njihovo opremo.

Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport iz novembra bi za izobraževanje na daljavo računalnik potrebovalo še vsaj 3700 učencev in dijakov. Podatkov o tem, koliko modemov bi učenci potrebovali, nimajo. Zavod za šolstvo je oktobra ocenil, da je bilo takih okrog 5200.

Na ministrstvu vse starše z otroki brez računalnika za spremljanje pouka na daljavo pozivajo, naj se v zvezi s tem obrnejo na šole, ki jim bodo posredovale opremo. Tudi predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan je dejal, naj se starši otrok brez računalnika za učenje na daljavo obrnejo na otrokovo šolo. 

Trditev poslanke SDS Mojce Škrinjar, da imajo vsi učenci in dijaki računalnike in modeme za delo na daljavo, ne drži. Prav tako ne drži, da lahko pokličejo na ministrstvo in da jim bo to zagotovilo opremo.


Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png