Najvišjim funkcionarjem se z novim plačnim sistemom ne bodo najbolj zvišale plače
Avtor: David Bajec
TRDITEV
»Najvišjim funkcionarjem, in sicer predsednici republike, predsedniku vlade, predsednici DZ in predsedniku vrhovnega sodišča, se bodo na podlagi prenove novega plačnega sistema najbolj drastično zvišale plače.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Portal Nova24tv je 24. oktobra poročal, da se bo z zakonom o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju najbolj zvišala plača predsednici republike, predsedniku vlade, predsednici državnega zbora in predsedniku vrhovnega sodišča.
Zakon, ki med drugim ureja plače funkcionarjev v državnih organih in lokalnih skupnostih, so poslanci sprejeli na seji 24. oktobra. Zakon te funkcionarje deli v pet podskupin, v prvi so predsednik republike in funkcionarji izvršilne oblasti, v drugi funkcionarji zakonodajne oblasti, v tretji funkcionarji sodne oblasti, v četrti funkcionarji drugih državnih organov in v peti funkcionarji v lokalnih skupnostih.
Kot določa zakon, bodo javni uslužbenci in funkcionarji od januarja 2025 do leta 2028 z letnim izplačevanjem razlike med sedanjo plačo in plačo, določeno v novem zakonu, postopno dobili višjo plačo. A do te do konca mandata aktualnega državnega zbora ne bosta upravičeni dve podskupini, in sicer predsednik republike in funkcionarji izvršilne oblasti ter funkcionarji zakonodajne oblasti.*
Za funkcionarje, ki jih je izpostavila Nova24tv, novi zakon določa dvig plače za en plačni razred glede na prejšnjo zakonodajo, kar preračunano pomeni, da se jim bo bruto plača zvišala za 2733 evrov.
Za več plačnih razredov bodo napredovali predsednik komisije za preprečevanje korupcije ter župana Ljubljane in Maribora (za štiri razrede), župani občin, ki imajo od 30.000 do 100.000 prebivalcev (za tri razrede), župani občin z od 15.000 do 30.000 prebivalci, generalni državni odvetnik in namestnik predsednika protikorupcijske komisije pa bodo napredovali za dva razreda.
Bruto plača ljubljanskega župana se bo povišala največ (za 3261 evrov), sledijo pa mu mariborski župan (3161 evrov), predsednik komisije za preprečevanje korupcije (3009 evrov), župani občin z od 30.001 do 100.000 prebivalci (2851 evrov) in generalni državni odvetnik (za 2798 evrov).
Portal Nova24TV smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Portal Nova24TV je 24. oktobra poročal o novem zakonu o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Med drugim so trdili, da se bodo plače predsednice republike, predsednika vlade, predsednice državnega zbora in predsednika vrhovnega sodišča zaradi prenove plačnega sistema zvišale najbolj drastično.
Toda zakon določa postopno zvišanje plač funkcionarjev dveh podskupin, tistih v državnih organih in lokalnih skupnostih ter tistih v sodni oblasti, do leta 2028. Do tega zvišanja plač pa do konca aktualnega mandata državnega zbora niso upravičeni predsednica republike, predsednik vlade in predsednica državnega zbora, ki sodijo v podskupini predsednika republike in funkcionarjev izvršilne oblasti ter funkcionarjev zakonodajne oblasti.*
S prenovo plačnega sistema se bo najbolj zvišala plača županoma Maribora in Ljubljane, županom občin z od 30.001 do 100.000 prebivalci, predsedniku komisije za preprečevanje korupcije in generalnemu državnemu odvetniku.
Del trditve, da se bo predsednici republike, predsedniku vlade in predsednici državnega zbora na podlagi prenove plačnega sistema najbolj drastično zvišala plača, je lažna objava. Kot določa zakon, sta podskupini izvršilne in zakonodajne oblasti, v kateri spadajo vsi trije funkcionarji, izvzeti iz dviga plače do konca mandata aktualnega državnega zbora. Tudi po koncu mandata pa dvig plače ne bo najvišji med funkcionarji.*
Del trditve, da se bo na podlagi novega zakona plača najbolj zvišala predsedniku vrhovnega sodišča, ne drži.
* Posodobitev, 14. 11. 2024
Po opozorilu kabineta predsednice republike, da njena funkcija ni med tistimi, ki so izvzete iz dviga plače do konca mandata aktualnega državnega zbora, smo zakonsko določbo vnovič preverili pri ministrstvu za javno upravo, ki je pristojno za plačni sistem javnega sektorja.
Kot so pojasnili na ministrstvu, bo predsednica republike do postopne pridobitve višje plače upravičena že z januarjem 2025.
Oceno dela trditve, da se bo predsednici republike najbolj drastično zvišala plača, spreminjamo iz lažne objave v ne drži.
Lažna objava
Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).