O vplivu nošenja maske na imunski sistem ni podatkov

Avtorica: Žana Erznožnik

 

TRDITEV

»Virologi so ugotovili, da nošenje mask negativno vpliva na moč našega imunskega sistema. Zato nekateri zdaj težje prebolevajo tudi običajne prehlade.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Žurnal24.si


 

Uporaba zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih in javnem prometu je v Sloveniji obvezna že skoraj dve leti. Foto: Xinhua/STA

»Virologi so ugotovili, da nošenje mask negativno vpliva na moč našega imunskega sistema. Zato nekateri zdaj težje prebolevajo tudi običajne prehlade,« so 14. februarja trdili v prispevku portala Žurnal24.si.

Pri tem so se sklicevali na trditve mikrobiologinje Irene Tabain, vodje oddelka za virološko diagnostiko na hrvaškem zavodu za javno zdravstvo (HZJZ). Povzeli so jih iz prispevka tamkajšnjega časnika Jutarnji list, ki je njene izjave zgolj povzel. Prvi jih je namreč 13. februarja objavil reški časnik Novi list.

Tabainova je za Novi list spregovorila o mednarodnem sodelovanju HZJZ pri spremljanju, analizi in izmenjavi podatkov o virusih gripe ter pri oblikovanju odziva na epidemije različnih sevov virusov.

Oba hrvaška časnika sta poročala, da bi lahko dve leti nošnje zaščitnih mask po mnenju virologov vplivalo na moč imunskega sistema ljudi. »Zato bi lahko v prihodnosti težje prebolevali prehlade,« je menila novinarka Novega lista.

Kot je Tabainova še pojasnila za Novi list, naj bi prehlade v prihodnje težje prebolevali, ker med nošenjem zaščitne maske »ne stimuliramo svojega imunskega sistema«. Tako lahko okužbe z virusi, ki običajno povzročajo smrkanje ali rahlo povišano telesno temperaturo, zdaj povzročijo hujše simptome, je opozorila. 

Izjava virologinje vzeta iz konteksta

Tabainova je na našo prošnjo za pojasnilo izjave in opredelitev vira zanjo odgovorila, da je bila izjava »vzeta iz konteksta, tako so tudi vprašanja, ki temeljijo na njej, vzeta iz konteksta«. Na vprašanje, v kakšnem kontekstu je podala izjavo za Novi list in kaj točno je dejala, ni več odgovorila. 

Že v prvem odgovoru je sicer opozorila na pomembno vlogo zaščitnih mask pri omejevanju širjenja virusa sars-cov-2. Poslala nam je članek skupine španskih virologov o vplivih ukrepov, kot so varnostna razdalja, zaprtje javnega življenja in splošna uporaba zaščitnih mask, na epidemiologijo respiratornih virusov. Članek je bil objavljen junija lani v znanstveni reviji Vaccines.

 Avtorji so v njem opozorili, da so ti ukrepi, poleg zmanjšanega širjenja virusa sars-cov-2, skoraj v celoti preprečili kroženje nekaterih drugih virusov, denimo gripe. Po njihovi oceni bi to lahko vodilo v zmanjšano čredno imunost proti tem virusom ter v hujše epidemije gripe in drugih respiratornih virusov kot običajno. 

Sklenili so, da so bili nefarmacevtski protiepidemiološki ukrepi, med drugim nošenje zaščitnih mask, izredno učinkoviti za preprečevanje širjenja virusov, v prihodnje pa bi bilo treba izvesti več raziskav njihovega vpliva na čredno imunost proti drugim virusom.

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni nima podatkov, da bi ljudje med pandemijo covida-19 težje prebolevali virusne okužbe dihal, kot sta prehlad in gripa: »Ni dokazov, da ima nošenje maske kakršnekoli učinke na imunski sistem.«

Za podatke o pojavnosti težjih primerov prehlada in gripe med epidemijo in morebitnem vplivu mask na to smo prosili tudi nacionalni inštitut za javno zdravje ter inštitut Jožefa Stefana, toda takšnih podatkov ali raziskav nimajo.

Za pojasnila in morebitne podatke o vplivu mask na imunost smo prosili tudi več kot deset strokovnjakov, vendar se do objave prispevka večina ni odzvala.

Odgovorni urednik portala Žurnal24.si Matej Košir je v odzivu na naše ugotovitve pojasnil, da je novinar pri navajanju vira storil napako. Resda je navajal javne ugotovitve hrvaške virologinje, vendar bi moral informacijo preveriti še kje drugje, »zato bo članek popravil in dopolnil«.

Do konca redakcije na portalu še niso objavili dopolnila in popravka tega prispevka.

 

S K L E P

Na portalu Žurnal24.si so 14. februarja objavili prispevek, v katerem so zapisali, da po ugotovitvah virologov nošenje mask negativno vpliva na moč imunskega sistema in da zato zdaj nekateri težje prebolevajo običajne prehlade.

V prispevku so se sklicevali na trditve mikrobiologinje Irene Tabain, vodje oddelka za virološko diagnostiko na hrvaškem zavodu za javno zdravstvo, ki so jih povzeli po poročanju hrvaškega časnika Jutarnji list, ta pa je njene trditve povzel po prispevku drugega tamkajšnjega časnika Novi list. 

Irena Tabain je v odzivu za Razkrinkavanje.si dejala, da je bila njena izjava vzeta iz konteksta. Poslala je še znanstveni članek, objavljen junija lani, v katerem so španski virologi opozorili na možne negativne vplive nefarmacevtskih ukrepov proti epidemiji, med drugim uporabe zaščitnih mask, na čredno imunost v prihodnosti. Sklenili so, da bo na tem področju treba opraviti več raziskav.

Na nacionalnem inštitutu za javno zdravje nimajo podatkov o primerih težjega prebolevanja bolezni, kot sta gripa in prehlad, ki bi bili posledica uporabe zaščitnih mask. Z evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni pa so sporočili, da dokazov o vplivih nošenja zaščitne maske na imunski sistem ni.

Ker podatkov o morebitnem vplivu uporabe mask na odzivnost imunskega sistema še ni, izjava hrvaške mikrobiologinje pa je bila vzeta iz konteksta, trditev označujemo za neutemeljeno.

 

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij