Portal popravil prispevek, ki je bil prikriti oglas

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»Proizvajalec AgroSloven je vaša vstopnica do naravnega sijaja in izboljšanja vašega zdravja. Obiščite nas na www.agrosloven.si in odkrijte našo ponudbo najboljših konopljinih izdelkov.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Bogastvo zdravja


 
 

Zakon o medijih določa, da za prikrito oglaševanje odgovarjata naročnik objave in odgovorni urednik. V primeru prikritega oglaševanja velja domneva, da je bilo storjeno z namenom. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Na spletnem portalu Bogastvo zdravja so 9. januarja objavili prispevek z naslovom Dnevni ritual zdravja: Konopljino olje za sijoč videz in dobro počutje. V prispevku so pisali o (domnevnih) pozitivnih učinkih tega olja na zdravje srca, lepoto kože in las. V mednaslovih so bralce nagovarjali z vprašanji in trditvami, kot so Zakaj konopljino olje Agrosloven?, Najbolj vsestransko olje, kar ste jih srečali in Čas je za akcijo!, v besedilu pod njimi pa so predstavili izdelek podjetja Agrosloven.

V zadnjem odstavku so zapisali, da je Agrosloven »vstopnica do naravnega sijaja in izboljšanja vašega zdravja. Obiščite nas na www.agrosloven.si in odkrijte našo ponudbo najboljših konopljinih izdelkov.« Bralce so napotili na spletno trgovino podjetja, kjer lahko kupijo izdelek. Prispevka niso označili kot oglas, kakor so denimo označili prispevek o konopljini smoli istega podjetja.

Portal Bogastvo zdravja je v razvidu medijev vpisan kot tiskani in elektronski medij. Prikrito oglaševanje je v nasprotju z zakonom o medijih ter novinarskim in oglaševalskim kodeksom. Ta oglaševalcem v 6. členu nalaga, da mora biti »oglaševanje jasno in prepoznavno ločeno od redakcijskih vesti, komentarjev in drugih rubrik«.

Zakon o medijih pa v 47. členu prepoveduje prikrito oglaševanje, »ki naj bi prepričalo bralca, poslušalca oziroma gledalca, da v primeru objave posameznega oglasa ne gre za oglaševalske vsebine«. Določa tudi, da v primeru prikritega oglaševanja velja domneva, da je bilo storjeno z namenom.

Na inšpektoratu za kulturo in medije so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da bi bila nepravilnost potrjena, če bi bilo v morebitnem inšpekcijskem postopku mogoče nedvoumno dokazati, da je bila vsebina objavljena za plačilo ali v zameno za drugo podobno nadomestilo. Zoper portal Bogastvo zdravja sicer še niso vodili inšpekcijskega nadzora.

V uredništvu portala so pojasnili, da je šlo v tem primeru za administrativno napako, ki so jo že odpravili in besedilo tudi ustrezno označili kot oglasno. Dodali so, da napaka ni bila namerna, saj take vsebine dosledno in jasno označujejo kot oglasna sporočila.

 

SKLEP

Portal Bogastvo zdravja je 9. januarja poročal: »Proizvajalec Agrosloven je vaša vstopnica do naravnega sijaja in izboljšanja vašega zdravja. Obiščite nas na www.agrosloven.si in odkrijte našo ponudbo najboljših konopljinih izdelkov.«.

Prispevek je zadeval pozitivne učinke konopljinega olja na zdravje in telo. V mednaslovih in pripadajočih odstavkih so izdelek podjetja Agrosloven promovirali kot »vstopnico do naravnega sijaja in izboljšanja vašega zdravja« in bralce vabili k nakupu.

Prispevka niso označili kot oglasno vsebino, kar je v nasprotju z zakonom o medijih in z oglaševalskim kodeksom. Uredništvo portala je prispevek po prejemu novinarskih vprašanj popravilo in ustrezno označilo kot oglasno sporočilo. Pojasnili so, da je šlo za administrativno napako.

Ker je uredništvo portala priznalo napako in jo tudi popravilo, smo prispevek označili za šlamparijo.


Šlamparija

Objava, v kateri se je avtorju prikradla napaka, zato je objavil netočne informacije ali posredoval nepreverjene informacije drugega vira. Ključno pri tem je, da mora biti očitno, da je avtor napako storil nenamerno oziroma brez namena netočno obveščati javnost.



Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).