Predsednik države nima pristojnosti za podajanje zakonov na sodišče

Avtor: Matija Štrukelj

 

TRDITEV

V celotnem mandatu ni enega zakona, ki ga je državni zbor sprejel, pa je bila očitna protiustavnost, dal na ustavno sodišče [predsednik republike Borut Pahor]. To je pristojnost, ki jo pravzaprav ima.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

TV Slovenija


 
 
 

Evropski poslanec Milan Brglez na predsedniških volitvah kandidira kot skupni kandidat stranke SD in Gibanja Svoboda. Foto: Daniel Novakovič/STA

Voditelj predvolilnega soočenja, ki je 3. oktobra potekalo na TV Slovenija, je kandidata za predsednika republike Milana Brgleza vprašal, ali zdajšnjemu predsedniku države Borutu Pahorju očita, da je funkcija med njegovim mandatom izgubila ugled. Brglez je odgovoril, da Pahor »v celotnem mandatu ni enega zakona, ki ga je državni zbor sprejel, pa je bila očitna protiustavnost, dal na ustavno sodišče. To je pristojnost, ki jo pravzaprav ima«.

Funkcije in pristojnosti predsednika republike določa ustava. Ta opredeljuje, da predsednik države predstavlja Slovenijo in je vrhovni poveljnik njenih obrambnih sil.

Ustava tudi določa, da predsednik republike razpisuje volitve v državni zbor, razglaša zakone, imenuje državne funkcionarje ter postavlja in odpoklicuje veleposlanike in poslanike republike. Poleg tega izdaja listine o ratifikaciji, odloča o pomilostitvah, podeljuje odlikovanja in častne naslove ter opravlja druge zadeve, določene z ustavo, denimo na zahtevo državnega zbora izreče mnenje o posameznem vprašanju.

Predsednik republike po ustavi nima pristojnosti za predložitev zakonov, za katere meni, da so protiustavni, v pregled ustavnemu sodišču. To je za Razkrinkavanje.si potrdil tudi profesor politologije s fakultete za družbene vede Drago Zajc: »Pravnega vira, ki bi predsedniku republike omogočal 'ustavni veto', ni. Gre za pomoto.«

Iz pisarne Milana Brgleza so sporočili, da se je Brglez »nerodno izrazil« in da se je v izjavi nanašal na možnost podajanja mnenja o posameznih vprašanjih, ki jo ima predsednik republike kot moralna avtoriteta.

 

SKLEP

Predsedniški kandidat Milan Brglez je v soočenju na TV Slovenija 3. oktobra dejal, da ima predsednik republike pristojnost za predložitev zakonov, za katere meni, da so protiustavni, v pregled ustavnemu sodišču. 

Funkcije in pristojnosti predsednika republike določa ustava, po kateri predsednik republike nima pravice do ustavnega veta, kar je potrdil profesor s fakultete za družbene vede Drago Zajc. 

Iz volilnega štaba Milana Brgleza so sporočili, da se je »nerodno izrazil«, saj je imel v mislih možnost, da predsednik republike poda mnenje o posameznem vprašanju. 

Trditev, da ima predsednik republike pristojnost za podajanje zakonov, za katere meni, da so protiustavni, v pregled ustavnemu sodišču, ne drži, vendar je Brglez pojasnil, da se je nerodno izrazil, zato jo označujemo za šlamparijo.

 

Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Šlamparija

Objava, v kateri se je avtorju prikradla napaka, zato je objavil netočne informacije ali posredoval nepreverjene informacije drugega vira. Ključno pri tem je, da mora biti očitno, da je avtor napako storil nenamerno oziroma brez namena netočno obveščati javnost.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 

Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.