Slovenija je kljub padcu na lestvici miru varna država

Avtorica: Petra Jerič

 

TRDITEV

»Iz poročila je mogoče razbrati, da je Slovenija poleg Danske edina država med desetimi najbolj mirnimi državami sveta, kjer je zabeležen padec. Zanj so med drugim krivi agresivni demonstranti.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si  


TUŠIRANKA

Grdi grdi protestniki

 

Pripadniki specialne enote policije na protestu nasprotnikov pogoja PCT oktobra 2021 v Ljubljani. Foto: Nik Jevšnik/STA

Portal Nova24tv.si je 14. februarja poročal o tvitu Antona Olaja, direktorja policije v času vlade Janeza Janše. Olaj je isti dan tvitnil, da je Slovenija po meritvah avstralskega inštituta zdrsnila na lestvici globalnega mirovnega indeksa s petega na sedmo mesto. »Videti je, da na področju zagotavljanja varnosti v Sloveniji očitno ni bilo storjeno dovolj.«

Nova24tv.si je poročala, da je Slovenija poleg Danske edina država med desetimi najbolj mirnimi državami na svetu, ki je na lestvici globalnega mirovnega indeksa nazadovala. Zapisali so še, da so za padec Slovenije na lestvici med drugim krivi agresivni demonstranti.

Enak prispevek so dan kasneje objavili tudi na portalu Demokracija.si.

Avtor se je v prispevku skliceval na globalni mirovni indeks za preteklo leto, ki ga od leta 2008 pripravlja avstralski neprofitni in neodvisni inštitut za ekonomijo in mir (IEP). Poročilo za 163 držav in ozemelj kaže, da so med desetimi najbolj mirnimi državami sveta na lestvici indeksa nazadovale Slovenija, Danska in Portugalska. Slovenija je nazadovala s četrtega na sedmo mesto, Danska s tretjega na četrto, Portugalska pa s petega na šesto. 

Avstralski inštitut indeks računa na podlagi 23 kazalnikov. Vsaka država za vsak kazalnik prejme oceno od 1 do 5 na podlagi podatkov, ki jih inštitutu posredujejo različne organizacije, denimo mednarodni inštitut za strateške študije v Londonu. Čim nižja je ocena, tem bolj mirna je država.

IEP je v poročilu zapisal, da sta Slovenija in Danska edini državi, ki sta med desetimi najbolj mirnimi državami na svetu nazadovali zaradi nasilnih demonstracij in drugih kazalnikov. Zakaj je nazadovala Portugalska, v poročilu ne piše, so pa za Razkrinkavanje.si pojasnili, da so razlogi za to višja stopnja umorov, stopnja zaznane kriminalitete v družbi, število zapornikov in politična nestabilnost.

Toda po podatkih IEP je Slovenija v obdobju med marcem 2021 in marcem 2022 pri kazalniku nasilnih demonstracij prejela oceno 1,5, kar je enako kot v prejšnjem obdobju. Na vprašanje, zakaj so v poročilu zdrs Slovenije na lestvici kljub temu pripisali nasilnim demonstracijam, so na IEP pojasnili, da pri pisanju poročila gledajo tudi večletne trende. Od leta 2008 do 2020 je imela Slovenija pri kazalniku nasilnih demonstracij oceno 1.

Kazalnik nasilnih demonstracij sicer odseva pogostost in resnost nasilja med demonstracijami, ne glede na to, ali so ga sprožili protestniki ali varnostne sile. Vključuje podatke o številu protestov z intervencijami, demonstracijah s čezmerno uporabo sile proti protestnikom ter nasilnih demonstracijah in nasiljem množic.

Na inštitutu za ekonomijo in mir so za Razkrinkavanje.si še pojasnili, da je Slovenija lani v primerjavi z letom 2021 nazadovala tudi zaradi višje stopnje umorov, števila varnostnikov in policistov ter zapornikov in zaradi večje politične nestabilnosti. »Velja poudariti, da je ocena za Slovenijo še vedno zelo nizka,« so dodali.

Anton Olaj je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da se je v tvitu skliceval na več kazalnikov s področja družbene varnosti in zaščite. Trditvi portala, da so za nazadovanje Slovenije na lestvici krivi tudi agresivni demonstranti, težko oporeka, saj razume, da gre za njihovo oceno in razumevanje kazalnika verjetnosti nasilnih demonstracij. »Glede na slabšo oceno indeksa za leto 2022 se lahko postavi vprašanje, ali je policija lani storila dovolj na področju zagotavljanja varnosti.«

Kazalnik sicer zajema podatke od marca 2021 do marca 2022, poročilo pa je bilo objavljeno junija lani. Olaj je vodil policijo od 28. januarja 2021 do 1. junija 2022. Ko smo ga s tem seznanili, je zapisal, da je iz naslova publikacije zavajajoče videti, da se indeks nanaša na leto 2022. 

S portala Nova24tv.si se na naše ugotovitve še niso odzvali. 

 

SKLEP

Portal Nova24tv.si je poročal, da je Slovenija poleg Danske edina država med desetimi najbolj mirnimi, ki je lani nazadovala na lestvici globalnega mirovnega indeksa. Nazadovanje so med drugim pripisali nasilnim demonstrantom.

Po poročilu inštituta za ekonomijo in mir (EIP) za leto 2022 so med desetimi najbolj mirnimi državami na lestvici globalnega mirovnega indeksa nazadovale Slovenija, Danska in Portugalska.

Slovenija je po podatkih EIP lani v primerjavi z letom prej nazadovala zaradi več kazalnikov, med njimi so denimo višja stopnja umorov, število policistov in varnostnikov ter zapornikov. Pri nasilnih demonstracijah je Slovenija nazadovala že leta 2021.

Toda kazalnik ne upošteva le protestov in demonstracij, ko so bili nasilni demonstranti, temveč tudi primere, ko so bili do protestnikov nasilne varnostne sile. Trditev portala, da so za padec med drugim krivi agresivni demonstranti, je manipulativna.

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij