Stopnja tveganja revščine med otroki se je lani znižala

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

Več kot 45.000 slovenskih otrok živi v pomanjkanju.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Svet24.si


 
Po oceni Sursa je lani 45 tisoč otrok v Sloveniji živelo pod pragom tveganja revščine. Foto: Unsplash

Po oceni Sursa je lani 45 tisoč otrok v Sloveniji živelo pod pragom tveganja revščine. Foto: Unsplash

»Kritična situacija: več kot 45.000 slovenskih otrok živi v pomanjkanju,« so zapisali v naslovu prispevka, objavljenega na portalu Svet24.si. Podatka v nadaljevanju besedila niso niti omenili niti podrobneje utemeljili, zato smo na Razkrinkavanju.si preverili, ali drži. 

Po podatkih statističnega urada (Surs) je lani v Sloveniji živelo 384.873 mladoletnikov, torej otrok in mladostnikov, mlajših od 18 let. Njihov socialni položaj se je v primerjavi z letom 2017 izboljšal, je pojasnil raziskovalec Urban Boljka z inštituta za socialno varstvo, pri čemer se je skliceval na ugotovitve Sursa. Po njegovem bi bilo zato bolj primerno, da bi upoštevali njihovo izrazoslovje in »v naslovu prispevka zapisali, da toliko otrok živi pod pragom tveganja revščine«.

Otroci, ki živijo pod pragom tveganja revščine, ne živijo v absolutni revščini, ko bi jim primanjkovalo dobrin, nujnih za preživetje, kot so hrana, pitna voda, osnovna zdravstvena oskrba ali osnovno izobraževanje, ampak v relativni revščini. 

Vsi statistični uradi evropskih držav, tudi v Sloveniji, namreč za ugotavljanje stopnje tveganja revščine merijo relativno revščino. Na Sursu metodologijo pojasnjujejo tako: »Predpostavljamo, da so revni tisti ljudje, ki si zaradi nizkega dohodka ne morejo privoščiti načina življenja, običajnega za družbo, v kateri živijo, to pa vodi v socialno izključenost. Prikrajšani so za osnovne dobrine, kot so hrana, obleka, obutev, stanovanje, pa tudi za običajne ekonomske, socialne, kulturne in športne dejavnosti, poleg tega jim je lahko onemogočen dostop do uresničevanja njihovih temeljnih pravic.«

Stopnja tveganja revščine se je po podatkih, ki jih je Surs lani zbral za raziskavo Življenjski pogoji, res znižala, in sicer za dobro odstotno točko – z 12,8 odstotka na 11,7. Otrok, ki so lani živeli pod pragom revščine, je bilo tako po strokovni oceni Sursa 45.000.

Toda to število je le približek, je za Razkrinkavanje.si opozorila Stanka Intihar z urada. Podatek namreč zaokrožijo na tisoč, saj ga pridobijo tako, da opravijo vzorčno raziskovanje, pri čemer med drugim ocenijo delež in število otrok pod pragom tveganja revščine.

Po pojasnilih Sursa prag tveganja revščine ni določen vnaprej, tako kot je na primer košarica nujnih življenjskih dobrin, ali kot absoluten znesek, nujen za preživetje. Prag namreč izračunajo za vsako leto posebej, in sicer po metodologiji, ki je enotna v vseh državah članicah EU. Odvisen je od višine in porazdelitve dohodka med gospodinjstvi ter od števila in starosti članov gospodinjstev, zajetih v raziskovanje.

V uredništvu portala Svet24.si so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da so podatek o več kot 45.000 otrocih, živečih v pomanjkanju, povzeli po poročilu Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki se je pri tem sklicevala na raziskavo Življenjski pogoji, objavljeno na spletnem mestu Sursa. Vendar pa Surs v raziskavi ni zapisal, da je bilo takih otrok več kot 45.000. 

Stopnja tveganja revščine se je lani v primerjavi z letom 2017 po oceni Sursa znižala. Otrok, ki pri nas živijo pod pragom revščine, je po oceni statističnega urada 45.000. Ker se je to število pojavilo zgolj v naslovu prispevka, nato pa ga niso ne omenili ne pojasnili njegovega pomena ali konteksta, objavo po tipologiji Razkrinkavanja.si označujemo za klik vabo. 


Razkrinkavanje_KlikVaba.png

Klik vaba
Objava, katere naslov nima prave podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
 

Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.