Stroški družinskega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji manjši kot v ZDA
Avtorica: Katja Turšič
TRDITEV
»V ZDA sva z ženo mesečno za zdravstveno zavarovanje za petčlansko družino plačala približno 1200 evrov vsak mesec. Tudi v Sloveniji skozi davke plačam okoli 1200 evrov mesečno. In če še upoštevam, da je v ZDA povprečna plača okoli pet do osemkrat višja kot v Sloveniji.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Portal Siol.net je 18. februarja objavil intervju z Američanom Christopherjem Coomesom, ki živi in dela v Sloveniji. Trdil je, da je cena zdravstvenega zavarovanja za petčlansko družino v ZDA 1200 evrov na mesec, kolikor prek davkov plača tudi v Sloveniji, pri čemer je povprečna plača v Sloveniji od pet- do osemkrat nižja kot v ZDA.
Ker je Coomes v tem delu intervjuja govoril o ceni zdravstvenega zavarovanja, smo pri trditvi, da »tudi v Sloveniji skozi davke plača okoli 1200 evrov mesečno«, sklepali, da je imel v mislih prispevke za zdravstveno varstvo.
Po podatkih, navedenih v njegovem osebnem profilu na linkedinu, je Coomes od julija 2021 svetovalec glavnega izvršnega direktorja družbe BTC Damjana Kralja.
Kot na spletnem mestu pojasnjuje zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS), zdravstveno zavarovanje od 1. januarja letos vključuje dosedanji prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje v višini 6,36 odstotka bruto plače in obvezni zdravstveni prispevek, ki zdaj znaša 35 evrov in se enkrat letno uskladi z rastjo povprečne bruto plače.
Po zakonu o prispevkih za socialno varnost prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje za zaposlene, študente in dijake v Sloveniji znaša 6,36 odstotka bruto plače, prispevek delodajalca pa 6,56 odstotka bruto plače zaposlenega.*
Povprečna bruto plača je bila lani po podatkih statističnega urada 2220,95 evra, prispevka za zdravstveno zavarovanje zavarovanca in delodajalca, ki krije tudi zavarovanje zakonca in otrok s stalnim prebivališčem v Sloveniji, pa 286,95 evra na mesec. Obvezno zdravstveno zavarovanje skupaj z obveznim zdravstvenim prispevkom, ki ga mora po zakonu plačevati tudi zavarovančev zakonec, tako za osebo s povprečno plačo znaša 356,95 evra.*
Po podatkih ameriške nevladne organizacije KFF, ki v ZDA raziskuje področje zdravstva, je bila lani povprečna mesečna premija za družinsko zdravstveno zavarovanje za štiričlansko družino 1999 dolarjev oziroma 1809 evrov na mesec. Zanesljivih podatkov za petčlansko družino, kakršna je Coomesova, nismo našli.*
S pomočjo informativnega izračuna premij za družinsko zdravstveno zavarovanje v letu 2024, dostopnega na spletnem mestu KFF, smo primerjali stroške družinskega zdravstvenega zavarovanja za štiri- in petčlansko družino.*
Za izračun smo uporabili podatke ameriške vladne agencije za trgovino o letnih prihodkih zakonskih parov leta 2022, ko je mediana (srednja vrednost) znašala 110.800 dolarjev, za starost pa smo upoštevali mediano starosti prebivalcev ZDA, ki je po zadnjih podatkih ameriškega urada za cenzus 39 let. V obeh primerih smo upoštevali, da so vsi otroci stari deset let.*
Po informativnem izračunu bi mesečna premija za zdravstveno zavarovanje take štiričlanske družine znašala 1513 dolarjev, medtem ko bi premija za petčlansko družino znašala 1798 dolarjev.*
Po podatkih KFF iz letnega pregleda zdravstvenih zavarovanj pri delodajalcih je lani 91 odstotkov tistih z najmanj tremi zaposlenimi vsaj nekaterim delavcem delno krilo premije za zdravstveno zavarovanje. Delavci, ki so jim delodajalci delno krili premije za družinsko zdravstveno zavarovanje, so v povprečju doplačali 548 dolarjev oziroma 496 evrov.*
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije za leto 2021 so ZDA za zdravstvo namenile 17,36 odstotka BDP, Slovenija pa 9,48 odstotka BDP.*
Coomes je v intervjuju še trdil, da je povprečna plača v Sloveniji od pet- do osemkrat nižja kot v ZDA. Za primerjavo povprečnih bruto plač v Sloveniji in ZDA smo upoštevali podatke za leto 2022, saj podatki o povprečni bruto plači v ZDA za leto 2023 niso dostopni.
Po podatkih ameriškega zveznega urada za socialno varnost je povprečna bruto plača leta 2022 znašala 61.220 dolarjev na leto ali 5102 na mesec. Preračunano je to 4783 evrov.
Po podatkih statističnega urada (Surs) je bila takrat povprečna bruto plača v Sloveniji 2024 evrov.
Da bi oseba prek davkov za družinsko zdravstveno zavarovanje v Sloveniji plačala 1200 evrov na mesec, bi morala imeti po našem izračunu mesečno bruto plačo 9288 evrov. V tem primeru zavarovanec za zdravstveno zavarovanje nameni 590,71 evra, delodajalec pa 609,29 evra na mesec.*
Ob upoštevanju zadnjih podatkov Sursa o porazdelitvi bruto plač bi imela oseba z mesečno bruto plačo 9288 evrov višjo plačo kot 99,58 odstotka Slovencev.*
Christopherja Coomesa smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
S K L E P
Christopher Coomes, svetovalec izvršnega direktorja družbe BTC, je v intervjuju za Siol.net 18. februarja trdil, da zdravstveno zavarovanje za petčlansko družino v ZDA znaša 1200 evrov na mesec, kolikor zanj prek davkov plača tudi v Sloveniji, kjer je povprečna plača od pet- do osemkrat nižja kot v ZDA.
Prispevek za zdravstveno zavarovanje po zakonu o prispevkih za socialno varnost za zavarovanca znaša 6,36 odstotka bruto plače, za delodajalca pa 6,56 odstotka. Obvezni zdravstveni prispevek, ki je bil uveden 1. januarja letos, znaša 35 evrov. Strošek zdravstvenega zavarovanja za osebo s povprečno plačo, ki je bila lani po podatkih statističnega urada 2220,95 evra, je v Sloveniji 355,63 evra na mesec.
Po podatkih ameriške nevladne organizacije KFF so prebivalci ZDA lani za družinsko zdravstveno zavarovanje štiričlanske družine na mesec odšteli povprečno 1809 evrov.
Po informativnem izračunu, pridobljenem s kalkulatorjem na spletnem mestu KFF, bi mesečna premija za štiričlansko družino znašala 1513 dolarjev, za podobno petčlansko družino pa 1798 dolarjev.*
Coomesova trditev, da za zdravstveno zavarovanje za petčlansko družino v Sloveniji prek davkov plača 1200 evrov, kolikor bi zanj plačal v ZDA, ne drži.
Po podatkih ameriškega zveznega urada za socialno varnost je bila leta 2022 mediana bruto plač 61.220 dolarjev na leto oziroma 5102 na mesec (4783 evrov).
V Sloveniji je bila povprečna bruto mesečna plača tistega leta 2024 evrov, kar pomeni, da je bila 2,4-krat nižja od ameriške.
Trditev, da je povprečna plača v Sloveniji od pet- do osemkrat nižja kot v ZDA, ne drži.
* Posodobitev, 20. 3. 2024
Po opozorilih nekaterih bralcev na družbenih omrežjih smo vnovič preverili izračune v izvirnem prispevku in ugotovili, da smo pri primerjavi stroškov družinskega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji in ZDA nenamerno izpustili del stroškov, ki jih plača delodajalec.
Posledično smo napačno poročali, da bi oseba za družinsko zdravstveno zavarovanje v Sloveniji prek davkov plačala 1200 evrov na mesec, če bi imela mesečno bruto plačo 17.767 evrov.
Za napako se opravičujemo.
Podatke smo posodobili in, kar zadeva Slovenijo, upoštevali prispevek za zdravstveno zavarovanje, ki ga plača zavarovanec (6,36 odstotka bruto plače), in prispevek, ki ga plača delodajalec (6,56 odstotka bruto plače).
Pri podatkih za ZDA smo v izvirnem prispevku upoštevali zgolj znesek, ki ga za zdravstveno zavarovanje doplača zavarovanec, zdaj pa smo zaradi verodostojnosti primerjave s slovenskimi podatki dodali še izdatke, ki jih plača delodajalec.
V izvirnem prispevku smo uporabili izračun stroškov družinskega zdravstvenega zavarovanja za petčlansko družino, vendar smo po pregledu podatkov ugotovili, da ti vendarle niso zanesljivi.
Pri tem velja poudariti, da spremembe oziroma posodobitve podatkov niso vplivale na končni oceni trditve, ki tako ostajata nespremenjeni.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.