V Sloveniji je delovno aktivnih več kot 4600 kmetov

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»[...] Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer je 2700 zaposlenih, kmetov pa imamo vseh skupaj v Sloveniji 4600.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Iskreni.net


 
 

Po podatkih statističnega urada je bila Slovenija leta 2022 72-odstotno samooskrbna z žiti, 86-odstotno z mesom in 39-odstotno z zelenjavo. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Silvo Pečjak, direktor družinskega podjetja Pekarna Pečjak, je 7. aprila v intervjuju za portal Iskreni trdil, da je na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaposlenih 2700 ljudi, kmetov v Sloveniji pa je le 4600.

To je dejal v odgovoru na vprašanje, kaj bi morala Slovenija narediti, da bi v prihodnjih desetih letih postala samooskrbna. Pečjak je pojasnil, da mora država kmetijsko politiko spremeniti tako, da bi povečala proizvodnjo slovenske hrane ter zmanjšala javno upravo, število nevladnih organizacij in birokracijo.

Po zadnjih podatkih statističnega urada o deležu delovno aktivnega prebivalstva je bilo decembra 2023 delovno aktivnih 19.600 kmetov, februarja letos pa 18.970, kar je dva odstotka vseh delovno aktivnih državljanov.

Na portalu Odprti podatki Slovenije, ki ga upravlja ministrstvo za javno upravo, so dostopni podatki o številu zaposlenih v organih državne uprave po skupnem kadrovskem načrtu od leta 2014.

Prvega februarja letos je bilo po teh podatkih na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaposlenih 1053 ljudi, od tega neposredno na ministrstvu 272, drugi pa v organih v sestavi ministrstva. Največ, 403, jih je bilo zaposlenih na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Po podatkih statističnega urada je bila Slovenija leta 2022 72-odstotno samooskrbna z žiti, 86-odstotno z mesom in 39-odstotno z zelenjavo, kar je le nekaj odstotkov več kot pred desetimi leti. Je pa v tem času še upadla stopnja samooskrbe s sadjem, in sicer s 37 odstotkov leta 2012 na 29 odstotkov deset let pozneje. Stopnja samooskrbe v Sloveniji je za živalske proizvode višja kot za rastlinske.

Pečjak se še ni odzval na ugotovitve. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Silvo Pečjak, direktor družinskega podjetja Pekarna Pečjak, je 7. aprila v intervjuju za portal Iskreni trdil, da je na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaposlenih 2700 ljudi, kmetov v Sloveniji pa je le 4600. 

Po zadnjih podatkih statističnega urada o delovno aktivnem prebivalstvu je bilo februarja delovno aktivnih 18.970 kmetov oziroma dva odstotka vseh delovno aktivnih. Po podatkih ministrstva za javno upravo, objavljenih na portalu Odprti podatki Slovenije, je bilo februarja na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaposlenih 1053 ljudi. 

Trditev, da je na ministrstvu za kmetijstvo zaposlenih 2700 ljudi, kmetov v Sloveniji pa je 4600, ne drži.


Dopolnitev, 9. 5. 2024:

Po objavi se je odzval Silvo Pečjak in pojasnil, da je podatka o številu zaposlenih na kmetijskem ministrstvu in o številu kmetov, ki ju je navedel v intervjuju, pridobil iz sekundarnega vira. Za netočnost podatkov se je opravičil.

Ob tem je dodal, da je število zaposlenih v kmetijstvu, ki prispevajo k samooskrbi, na podlagi uradnih številk o zaposlenih kmetih težko določiti. Po oceni strokovnjaka, ki ga ni želel imenovati, naj bi se s tržno pridelavo hrane ukvarjalo med 7 in 10 tisoč kmetov.

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).