Zagovornik enakih možnosti preverja primer narodnostne diskriminacije strank NLB

Avtorica: Katarina Bulatović

 

TRDITEV

»Uslužbenka NLB je zavrnila izvedbo bančne storitve, takoj ko je zaslišala, da sem z ženo in sinom spregovoril v italijanščini.«


IZVIRNA OBJAVA

Facebook


 
 
Zaradi strahu in predsodkov v času koronavirusa ne sme biti nihče stigmatiziran, opozarja varuh človekovih pravic. Foto: Nebojša Tejić/STA

Zaradi strahu in predsodkov v času koronavirusa ne sme biti nihče stigmatiziran, opozarja varuh človekovih pravic. Foto: Nebojša Tejić/STA

Zakonca Janez Janša in Marcela Okretič sta pred tedni želela urediti dve zadevi v zvezi z bančnimi računi, zato sta se 12. marca oglasila v poslovalnici NLB v Mostah. 

»Uslužbenka je vse storitve opravljala brez težav, dokler nisem sprejel sinovega telefonskega klica v italijanščini,« je na svojem profilu na facebooku zapisal vizualni umetnik Janez Janša. 

»Ko me je slišala, je hitro končala s prvim opravkom, nato pa odklonila spremembo bančnega paketa. Poskušala naju je prepričati, da pred odločitvijo potrebujeva več časa za premislek,« je za Razkrinkavanje.si povedal Janez Janša.

Toda z ženo sta novi paket že izbrala, zato sta večkrat ponovila, da ga želita spremeniti takoj. »Nato je uslužbenka postala nemirna. Izjavila je, da je problem kraj, iz katerega je mož,« je za Razkrinkavanje.si pojasnila Okretičeva.

Zakonca sta uslužbenki pojasnila, da je Janša slovenski državljan in da je bila družina nazadnje v Italiji pred več kot dvema mesecema, za božič. Prav tako sta ji povedala, da je njeno ravnanje resno in diskriminatorno. Toda bančna uslužbenka je po besedah Okretičeve dejala, da dela z njima ne bo nadaljevala. Medtem se ji je pridružila tudi uslužbenka iz sosednje pisarne in jo pri tem podprla. 

»Bil sem šokiran. Počutil sem se diskriminiranega, ker naju je uslužbenka na podlagi kraja rojstva in verjetno na podlagi jezika zavrnila. Sprememba njenega vedenja je bila zame globoko žaljiva,« je občutke opisal Janša.

Zagovornik: Prijavo obravnavamo

Diskriminacija je vsaka neupravičena obravnava ali opustitev ravnanja zaradi osebnih okoliščin, tudi narodnosti in jezika. To je med drugim v nasprotju z evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic in zakonom o varstvu pred diskriminacijo.

Zakonca Okretič-Janša sta zagovorniku načela enakosti po dogodku podala predlog za obravnavo diskriminacije. Tam za zdaj še preverjajo navedbe in okoliščine dogodka, tako da ga v pisarni zagovornika niso mogli komentirati.

V uradu varuha človekovih pravic primera ne poznajo, zato ga niso komentirali. Čeprav evropska konvencija o varstvu človekovih pravic dopušča zadržanje posameznika zaradi preprečevanja nalezljivih bolezni, pa mora imeti vsak tak poseg podlago v zakonu, so poudarili. »Zavedamo se, da situacije, kot je izbruh koronavirusa, vzbujajo med ljudmi nelagodje in strah. Toda posamezniki zaradi predsodkov, strahu ali napačnih predstav ne smejo biti stigmatizirani.«

V službi za odnose z javnostmi NLB so očitek, da njihova uslužbenka ni hotela opraviti storitve, ko je slišala, da se Janša s sinom pogovarja v italijanščini, zavrnili. Prav tako so zanikali, da naj bi to storila zaradi strankine narodnosti. Zapisali so, da je v času obiska poslovalnice med delavko in strankama nastal komunikacijski šum, kar obžalujejo, saj so njihovo vodilo pri delu kakovostne bančne storitve in svetovanje. »Odločno zavračamo kakršnokoli diskriminacijo,« so zatrdili.

Uslužbenka ene od ljubljanskih poslovalnic NLB je po besedah sogovornikov zavrnila izvedbo bančne storitve, takoj ko je slišala, da se pogovarjata v italijanščini. Vsaka neupravičena obravnava ali opustitev ravnanja zaradi osebnih okoliščin je v nasprotju z evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic in zakonom o varstvu pred diskriminacijo. 

Dogodek je na podlagi zbranih informacij nemogoče neodvisno preveriti, zato prispevek objavljamo brez ocene trditve. Objavili jo bomo, ko se bomo lahko seznanili z ugotovitvami zagovornika načela enakosti v tej zadevi.

 
 

 
zvizgac_banner.png