Gibanje Svoboda kot teren za nove poslovne priložnosti

Meta Gantar

 

Podjetji pravnika Petra Premka, sicer brata poslanca Gibanja Svoboda Martina Premka, že več kot dve leti nimata vpisane omejitve poslovanja z državnim zborom. Peter Premk je tudi soustanovitelj predhodnice Gibanja Svoboda, katerega podpredsednik je minister Klemen Boštjančič. Njegovo ministrstvo je Premkovemu podjetju v letu dni nakazalo skoraj 27 tisoč evrov.

 

Ilustracija: Mashoni

Peter Premk, starejši brat poslanca Gibanja Svoboda Martina Premka, je javnosti postal znan leta 1995 kot namestnik direktorja Centralne klirinško depotne družbe (KDD). Na ta položaj se je zavihtel pol leta po ustanovitvi KDD, družbo pa je zapustil spomladi 2005. 

»Deset let v eni družbi je precej dolga doba, potrebujem nove izzive,« je po poročanju časnika Finance pojasnil svoj odstop. Razrešen naj bi bil na lastno željo, v načrtu je imel, da se »povsem umakne iz finančnih krogov in začne na svoje«, so še poročale Finance.

V naslednjih 20 letih je našel različne nove izzive – od uvoza kokosovih izdelkov do politike.

Kot diplomirani pravnik in samostojni podjetnik od leta 2015 izvaja podjetniško in pravno svetovanje. Njegov naročnik v zadnjem letu je bilo tudi ministrstvo za finance, ki ga vodi Klemen Boštjančič, podpredsednik Gibanja Svoboda.

Od lanskega septembra mu je ministrstvo plačalo za skoraj 27 tisoč evrov storitev, od tega večino, skoraj 19 tisoč evrov, letos avgusta.

Peter Premk je za Oštro povedal, da je šlo za pravno svetovanje o uvajanju razpršenih evidenc v mala in srednja podjetja, ki jih določa strategija razvoja trga kapitala 2023–2030. Že podpisovanje pogodbe je bilo tako zapleteno, da je zanj porabil več časa kot za projekt, je pojasnil. V zvezi s projektom je bil, pravi, v stiku z državno sekretarko na ministrstvu Nikolino Prah in ne z ministrom.

Leta 2021 je pod okriljem evropske komisije sodeloval tudi pri projektu Strategija in razvoj slovenskega trga kapitala, po katerem se je pri snovanju prej omenjene strategije zgledovalo finančno ministrstvo.

 

Peter Premk naj bi bil po podatkih kitajskega portala Asia Times svetovalec finančnega ministra Klemna Boštjančiča. Poročali so, da si je prizadeval, da bi Slovenija na zdravstvenem področju začela uporabljati ukrajinski digitalni informacijski sistem Diia, ki omogoča opravljanje javnih storitev prek enotne spletne platforme.

»Nisem svetovalec finančnega ministra Klemna Boštjančiča,« trdi Premk. S poročanjem Asia Timesa sicer ni bil seznanjen, pojasnil pa je, da si ni nikoli prizadeval za uvedbo informacijskega sistema Diia v slovenskem zdravstvu.

Na finančnem ministrstvu so zanikali, da je Peter Premk svetovalec ministra Boštjančiča, do prejema vprašanj Oštra pa tudi niso vedeli, da je brat Martina Premka, ministrovega strankarskega kolega. Prav tako niso poznali digitalnega informacijskega sistema Diia. 

Peter Premk je slabih 27 tisoč evrov od ministrstva prejel na podlagi pogodbe, sklenjene za obdobje od maja lani do junija letos. Izdelati je moral pravno mnenje v zvezi s pripravo usmeritev in predlogov za vzpostavitev digitalne platforme, ki jo predvideva ukrep oblikovanja zagonskega trga za mala in srednja podjetja. V okviru pogodbe je pripravil pet dokumentov – izhodišče, analize in akcijski načrt za uvedbo razpršenih evidenc v malih in srednjih podjetjih. 

 

Peter Premk je tudi edini dejanski lastnik podjetja Cobio, uvoznika kokosovega olja, sladkorja in vode v Slovenijo. Izdelke so vse od leta 2006 dobavljali trgovinam, restavracijam ter masažnim in kozmetičnim salonom, a spletno mesto zdaj ni več dostopno.

Podjetje je imelo letos po podatkih Ajpesa od aprila do junija blokiran bančni račun, po Premkovem zagotovilu pa že od leta 2019 ni več aktivno. Kdaj ga bo izbrisal iz registra, še ne ve, saj mu »morda še kdaj pride prav«.

Ne to podjetje ne Premkovo samostojno podjetništvo ob zaključku redakcije nista bili uvrščeni na seznam subjektov z omejitvijo poslovanja z državnim zborom, kot bi po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije morali biti.

Na pojasnilo poslanca Martina Premka, zakaj o podjetjih ni obvestil državnega zbora, ta pa KPK, ki vodi seznam, še čakamo. »Za državni zbor nič ne delam, niti ne nameravam,« je sicer zagotovil njegov brat Peter.

 
 

Bratovo povabilo

Martin Premk, sicer doktor sodobne zgodovine, v poslanskih klopeh sedi od leta 2022, starejši brat Peter pa je začel orati politično ledino vsaj že leto prej.

Leta 2021 je sodeloval pri ustanovitvi in bil izvoljen v svet Stranke zelenih dejanj, predhodnice Gibanja Svoboda. Stranki je takrat predsedoval Jure Leben, zdajšnji državni sekretar v kabinetu predsednika vlade in nekdanji minister za okolje in prostor. Premk pa je tudi po spremembi imena stranke in pripojitvi Liste Marjana Šarca in Stranke Alenke Bratušek ostal član njenega sveta.

 

Martina Premka je k poslanski kandidaturi povabil brat Peter. Za Oštro je povedal, da je dal mlajšemu bratu idejo v telefonskem pogovoru, Martin se je strinjal in bil nato tudi izvoljen: »Zdel se mi je popoln kandidat za poslanca – brez pretekle prtljage, afer in političnih strank. Rekel sem si, če bo kdo izvoljen, bo on.«

V začetku lanskega leta je Peter Premk postal tudi član nadzornega odbora občine Ig. Mandat se mu bo iztekel leta 2026.

Luknjast spomin

S poslovnim svetovanjem se je Peter Premk začel ukvarjati že v času zaposlitve na KDD, kažejo podatki iz lanskega projekta Ciper – zaupno mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev (ICIJ) in partnerjev, tudi Oštra. Leta 2004 je namreč za ciprsko podjetje Salik Computer Systems, ki je izvajalo svetovalne storitve na področju informacijske tehnologije, izdelal poslovni načrt.

Salik Computer Systems je sicer, sodeč po teh podatkih, obvladoval Kanadčan Michael Salik, ki je imel okrog leta 1997 naslov v Sloveniji. Direktorici podjetja, sicer uslužbenki ciprske družbe MeritServus za upravljanje podjetij, je naročal izvedbo transakcij v imenu podjetja Salik Computer Systems. To je skupaj s pošiljanjem poslovnih dokumentov za hrambo naročal še eni uslužbenki MeritServusa. 

Korespondenca Salika in uslužbenk MeritServusa iz obdobja med letoma 2005 in 2007 kaže, da je takrat s tem podjetjem poslovala tudi Centralna klirinško depotna družba.

Na KDD so pojasnili, da so po ustanovitvi želeli zagotoviti čim boljši informacijski sistem tudi s pomočjo tujih strokovnjakov, med drugim z Michaelom Salikom. Zdaj imajo večinoma razvite svoje programske rešitve. Podrobnosti poslov zaradi starejših in zaupnih podatkov niso komentirali. 

Leta 2004, še v času zaposlitve Petra Premka na KDD, je Salik eni izmed direktoric naročil, naj z računa podjetja nakaže 45.000 dolarjev na Premkov švicarski bančni račun kot plačilo za pripravo projektnega poslovnega načrta. 

Po podatkih projekta Ciper – zaupno sta Peter Premk in Salik Computer Systems ohranjala poslovne stike tudi po Premkovem odhodu s KDD. Salik Computer Systems je bil sicer 2021. po prostovoljni likvidaciji izbrisan iz ciprskega registra.

Kot je za Oštro dejal Peter Premk, je Michael Salik s KDD sodeloval kot skrbnik sistema informacijske tehnologije. Poslovnega svetovanja za Salik Computer Systems se ne spomni, je pa potrdil, da s Salikom ostaja v stikih. Podrobnosti o lastništvu švicarskega bančnega računa ni želel pojasniti, dejal je le, da je leta 2004 žena delala v tujini. 

Zdaj v tujini deluje tudi sam. Od novembra 2022 namreč sodeluje z mednarodnim podjetjem GFMS Consulting s sedežem v Londonu, ki svetuje deležnikom na finančnih trgih v 24 državah, denimo borzam, finančnim ministrstvom in centralnim bankam.