Kaj berejo poslanci
Katarina Bulatović
—
Strokovna literatura, politološke knjižne klasike, pa tudi računalniški priročnik za zrela leta, dokumenti s procesa Patria in knjige o veri. Te in druge knjige so šle na knjižne police nekaterih poslanskih skupin v prejšnjih dveh mandatih.
Poslanske skupine so lahko do lani sredstva za izobraževanje porabile tudi za nakup učbenikov in strokovnih knjig. Mandatno-volilna komisija je to leta 2018 spremenila z utemeljitvijo, da knjige zagotavlja dokumentacijsko-knjižnični oddelek državnega zbora.
Po podatkih državnega zbora, ki so jih posredovali Oštru.si, so poslanske skupine v dveh mandatih, med letoma 2011 in 2018, za knjige porabile nekaj več kot devet tisoč evrov.
Poslanska skupina SMC je v tem času kupila največ, 90 knjig, za kar je porabila 4433 evrov. Na njihovem seznamu je več del o ustavnem pravu in diplomaciji, prav tako nekaj jezikovnih priročnikov.
Zanimale so jih še »skrivnosti javnega nastopanja«, pa tudi, kako reševati konflikte. Kupili so knjigo Marcela Štefančiča Kdor prej umre, bo dlje mrtev: eseji o Sloveniji, Slovencih in svetu v času krize, biografijo Boža Repeta Milan Kučan, prvi predsednik in številne druge. Med njimi knjigo Reforma zdravstva v Sloveniji.
Pri Levici so nabavili 82 knjig in za to plačali 1622 evrov. Kupili so predvsem politološke klasike, kot so Heglova Fenomenologija duha, Marxov Kapital, Spinozovi Dve razpravi in Dantejevo Monarhijo. Brali so tudi Kmečke vojne 20. stoletja, pa Oblast, Moč podzavesti: nevrolingvistično programiranje in Bogastvo narodov: raziskava o naravi in vzrokih.
Knjige, ki so jih kupili, niso bile dostopne v državnozborskem naboru in hkrati so bile za Levico »neobhodne«. Dodali so, da to gradivo ni v trajni lasti poslanske skupine, ampak je obogatilo knjižnico državnega zbora. Tja so ga po koncu mandata vrnili v skladu s knjižničnimi pravili.
Desus je nabavil zgolj izvod zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, pri NSi pa so brali tudi knjige z naslovi Denar – nedolžna prevara?, Vera in svoboda, Vera demonov in Presežni ateizem ter se učili veščin iz Računalniškega priročnika za začetnike v zlatih letih.
Pri SDS so v mandatu 2011–2014 nabavili 27 izvodov Bele knjige slovenske osamosvojitve. Poleg tega so v tem času kupili 27 izvodov dela Dokumenti s procesa Patria, 1. zvezek, in 27 izvodov dela Dokumenti s procesa Patria, 2. zvezek. Iz zbirke Cobiss je razvidno, da je knjigo Dokumenti s procesa Patria leta 2013 izdal inštitut Jožeta Pučnika, ustanovljen leta 2006. Pred dvema letoma so sedež inštituta preselili na Trstenjakovo 8 v Ljubljani. Tam je tudi sedež stranke SDS.
Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.