Vlada bi zvišala dohodkovni cenzus za državno štipendijo

Zala Čas



Koalicijski partnerji so se februarja lani zavezali, da bodo spremenili pogoje za pridobitev državne štipendije. Spremenili bi vrstni red uveljavljanja pravic in višino štipendije za polnoletne dijake oziroma študente ter izenačili dohodkovni cenzus za otroški dodatek in državne štipendije.

 
 

Koalicijski partnerji so se februarja lani zavezali, da bodo spremenili pogoje za pridobitev državne štipendije, kar vključuje spremembo vrstnega reda uveljavljanja pravic in višine štipendije za polnoletne dijake oziroma študente ter izenačitev dohodkovnega cenzusa za otroški dodatek in državno štipendijo.

Na MDDSZ so novembra lani pripravili predlog novele zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, v katerem so med drugim predlagali ureditev vrstnega reda uveljavljanja pravic. Po novem se otroški dodatek ne bi več štel kot dohodek družine, ki se upošteva pri odločanju o upravičenosti otroka do državne štipendije.

Prav tako so v predlogu novele izenačili dohodkovna cenzusa za državno štipendijo in otroški dodatek, ko so cenzusom za štipendijo dodali dva višja dohodkovna razreda.

Sprememb, ki bi posebej vplivale na državne štipendije polnoletnih upravičencev, predlagatelji v novelo niso vključili, bo pa uskladitev cenzusov za državno štipendijo in otroški dodatek vplivala tudi na polnoletne dijake in študente, saj bodo štipendijo lahko prejeli tudi tisti z višjimi prihodki.

Predlog novele je ministrstvo 30. septembra vložilo na vlado. Obljuba koalicijskih partnerjev, da bodo uredili državne štipendije, je v izvajanju.