Švedski radio poročal o krnitvi medijske svobode v Sloveniji
uredništvo Oštra.si
Odgovorna urednica Oštra Anuška Delić je za švedsko nacionalno radijsko postajo pojasnila, da slovenska vlada napačno razume načelo objektivnosti medijev.
»Objektivnost medijev ne pomeni, da nimamo pravice do izražanja mnenja in argumentiranih stališč. Toda v očeh naše vlade pomeni, da je treba biti ubogljiv psiček,« je za prvi program švedskega nacionalnega radia dejala Anuška Delić, preiskovalna novinarka in odgovorna urednica Oštra.si.
Delićeva je bila sogovornica v prispevku o krnitvi medijske svobode v Sloveniji, ki je bil na sporedu 20. aprila. Dopisnik iz vzhodne Evrope Filip Kotsambouikidis je v njem med drugim opozoril na nedavno poročilo organizacije Novinarji brez meja (RSF) o medijski svobodi po svetu, po katerem je Slovenija na indeksu medijske svobode nazadovala za štiri mesta. Po oceni RSF to kaže, da je stopila na nevarno pot.
Poleg Delićeve sta v oddaji nastopila tudi odgovorna urednica Slovenske tiskovne agencije (STA) Barbara Štrukelj in direktor Bojan Veselinovič, ki sta predstavila vladne pritiske na agencijo.
Profesor novinarstva na ljubljanski fakulteti za družbene vede Marko Milosavljević je opozoril tudi na predlagane spremembe medijske zakonodaje, s katerimi bi se po njegovem mnenju povečal vladni vpliv na medije, in na rastočo mrežo slovenskih medijev, tesno povezanih s stranko SDS in z madžarskim predsednikom vlade Viktorjem Orbánom.
Vladi v bran pa je v prispevku stopil svetovalec za odnose z javnostmi na ministrstvu za kulturo Mitja Iršič. Zanikal je, da bi vlada Janeza Janše poskušala vplivati na uredniško politiko STA. Dejal je, da je celotna slovenska družba prežeta z zagovorom leve politike, medije pa obtožil, da njihovo poročanje ni le protivladno, temveč je socialistično in v službi razrednega boja.
Poročilo o slovenski medijski krajini in medijski svobodi je bilo prva objava v seriji oddaj o Sloveniji. Pred predsedovanjem svetu EU bodo na švedskem nacionalnem radiu objavili še prispevke o spoprijemanju s koronavirusom, odpiranju turističnega sektorja in 30. obletnici samostojnosti slovenske države.