Jordanski novinarji in aktivisti tarča hekerskih napadov
uredništvo Oštra
Nova preiskava je razkrila obsežno rabo vohunske programske opreme Pegasus, ki je v lasti izraelskega podjetja NSO Group, v Jordaniji.
Najmanj 35 jordanskih novinarjev, aktivistov, odvetnikov za človekove pravice in članov civilne družbe je bilo med letoma 2019 in 2023 tarča vohunske programske opreme Pegasus, kaže nova preiskava, ki sta jo skupaj z lokalnimi partnerji izvedla mednarodna neprofitna organizacija Access Now in kanadski laboratorij za preučevanje nadzora informacij Citizen Lab.
Med žrtvami sta tudi novinarki mednarodne mreže za preiskovanje organiziranega kriminala in korupcije (OCCRP), kar je potrdila forenzična analiza, ki sta jo opravila OCCRP in laboratorij Amnesty International za raziskave na področju varnosti.
Nekateri storilci so se izdajali za novinarje, ki so žrtev želeli intervjuvati ali pa so jo prosili za izjavo. V svoja sporočila na whatsappu in SMS-sporočila so vdelali zlonamerne povezave do vohunske programske opreme in nekatere s pegasusom okužili večkrat. Tarča je vnovič postala odvetnica za človekove pravice Hale Ahed, za katero so vohunili že marca 2021.
Marwa Fatafta, pri organizaciji Access Now direktorica za politiko in zagovorništvo za Bližnji vzhod in severno Afriko, je opozorila, da bi morali za zlorabo vohunske opreme odgovarjati tako podjetje NSO Group, ki jo razvija, kot države, ki jo uporabljajo.
Napade z vohunsko programsko opremo je zaradi prikrite tehnologije, ki omogoča njeno delovanje, težko pripisati znanemu storilcu. NSO Group je nedavno v poročilu o transparentnosti in odgovornosti sicer zatrdila, da je bilo zlorab njihove vohunske programske opreme v zadnjih dveh letih bistveno manj, kar pa se ne ujema z ugotovitvami preiskave.
Kot je pojasnila Rand Hammoud, ki se pri organizaciji Access Now ukvarja s problematiko nadzora, je tokratno razkritje žrtev pegasusa največje po letu 2022. »Povečana uporaba opreme, ki omogoča več zlorab človekovih pravic, znova dokazuje, da morajo države nujno regulirati industrijo nadzora,« je dodala.
Access Now poziva države, naj do uveljavitve strogih ukrepov za zaščito človekovih pravic uvedejo moratorij na izvoz, prodajo, prenos in uporabo tehnologij za digitalni nadzor. Poleg tega se zavzema za prepoved invazivne komercialne vohunske programske opreme.
Hekerski napadi s pegasusom se dogajajo v času vse hujšega zatiranja civilne družbe in svobode tiska v Jordaniji, naraščajoče nestabilnosti in nasilja v regiji ter vse bolj razširjene uporabe invazivne vohunske programske opreme po svetu.