Evropski poslanci pod drobnogledom
uredništvo Oštra
Mednarodna novinarska preiskava je odkrila nekaj več kot 250 prestopkov, povezanih s 163 evropskimi poslanci. V nekaterih primerih gre za kršitve integritete, v drugih pa za huda kazniva dejanja.
Skoraj četrtina evropskih poslancev je kršila zakon, predpise ali pravila integritete, je pokazala preiskava evropskih novinarjev, v kateri je sodeloval tudi Oštro. Sodišča so jih 23 obsodila zaradi kaznivih dejanj.
Preiskavo o prekrških evropskih poslancev (MEP Misconduct Investigation), ki jo je vodil nizozemski medij Follow the Money, je spodbudila afera Katargate. Konec leta 2022 je namreč belgijska policija prijela podpredsednico evropskega parlamenta in še štiri ljudi zaradi domnevnega sprejemanja podkupnin od predstavnikov Katarja in Maroka.
Novinarji so pri preiskovanju uporabili široko definicijo prestopkov, ki so jih popisovali, od neprimernega vedenja, ki vzbuja dvom o posameznikovi integriteti, do kaznivih dejanj, kot sta korupcija in zloraba položaja. Največ kršitev je povezanih z neprimernim vedenjem, denimo zaradi nespoštovanja omejitev za obvladovanje epidemije covida-19. Po številu sledijo obtožbe o korupciji, goljufiji in kraji.
Laro Comi, poslanko italijanske konservativne stranke Naprej, Italija, je denimo tamkajšnje sodišče oktobra lani obsodilo na štiri leta zapora zaradi zlorabe pol milijona evrov javnih sredstev. Poslanka se je na sodbo pritožila.
Grški evropski poslanec Ioannis Lagos iz neonacistične stranke Zlata zora pa v zakonodajnih postopkih sodeluje iz zapora v Grčiji, kjer prestaja 13-letno kazen zaradi vodenja kriminalne združbe.
Med slovenskimi evropskimi poslanci sta se pod drobnogledom novinarjev znašla Franc Bogovič in Ljudmila Novak iz evropske ljudske stranke, ker nista pravočasno poročala o potovanjih v tujino, ki so jih plačali gostitelji. Oba sta lani za Delo pojasnila, da je šlo za administrativno napako.
»Škandali se pojavljajo v celotnem političnem spektru,« je za Follow the Money opozoril Nick Aiossa, direktor Transparency International EU. Po njegovem mnenju je prestopkov dejansko še več, kot je pokazala novinarska preiskava, toda informacije ostajajo javnosti skrite.
Novinarji bodo v prihodnjih mesecih preiskali tudi prestopke kandidatov za evropske poslance na volitvah, ki bodo potekale od 6. do 9. junija.