Preverjanje dejstev nikoli ni bilo politično pristransko

uredništvo Oštra

Mednarodna mreža za preverjanje dejstev (IFCN) ter evropska mreža za standarde preverjanja dejstev (EFCSN), katerih del je tudi Oštro, sta izrazili razočaranje nad današnjo napovedjo Facebooka, da bodo ukinili programe preverjanja dejstev. Oštro se pridružuje opozorilom, da je odločitev zgrešena.

 

Mark Zuckerberg, Meta. Foto: dpa/STA

 

»Ta [Facebookov] ukrep bo prizadel uporabnike družbenih omrežij, ki si želijo natančnih, zanesljivih informacij, na podlagi katerih sprejemajo odločitve v vsakdanjem življenju ter v odnosih s prijatelji in svojci,« je dejala direktorica IFCN Angie D. Holan. »Preverjanje dejstev je ključno za demokracijo, saj pripomore k informiranim razpravam in odločanju,« je dodala urednica Razkrinkavanja na Oštru Žana Erznožnik. »Lažne in nepreverjene informacije so ena največjih groženj, ki spodkopavajo politične procese,« je prepričana.

Preverjanja dejstev za podjetje Meta, ki ima v lasti Facebook, med drugim že vrsto let izvajajo zunanje neodvisne organizacije za preverjanje vsebin, med katerimi so AFP, Reuters, Correctiv, PolitiFact in od leta 2022 tudi Oštro. Organizacije so podpisnice etičnega kodeksa IFCN, ki poudarja, da je preverjanje dejstev ključno za svobodo govora.

Izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg pa je v današnjem video nastopu ravno preverjevalce dejstev obtožil, da svobodo govora omejujejo in da so politično pristranski. »Znebili se bomo preverjevalcev dejstev in jih nadomestili s skupnostnimi zabeležkami (community notes) po zgledu omrežja X,« je dejal Zuckerberg.

Napoved sovpada z vrnitvijo Donalda Trumpa v Belo hišo, kjer bo ameriški predsednik sodeloval tudi z lastnikom X, multimilijarderjem Elonom Muskom. Po poročanju BBC je Meta lani decembra Trumpovemu inavguracijskemu skladu donirala milijon dolarjev, še pred tem pa se je Zuckerberg s Trumpom sešel na večerji. Novi stari ameriški predsednik se je na oblast povzpel ravno z razširjanjem laži in manipulacij prek družbenih omrežij.

»Ne pristajamo na poskus diskreditacije, češ da smo pristranski in da smo pri preverjanju dejstev delali veliko napak,« se je na Zuckerbergov nastop odzvala Žana Erznožnik. »V videu je posredno celo sam priznal, da so napake, ki jih navaja kot enega od razlogov za svojo odločitev, v resnici napake Metinih algoritmov in ne preverjevalcev dejstev.« Oštro kot partnerska organizacija o kakršnihkoli napakah ni bil nikoli obveščen.

»Nismo brisali vsebin, nismo imeli podatkov o delovanju Facebookovih algoritmov in tudi nismo sodelovali pri uravnavanju avtomatskega zaznavanja potencialno problematičnih vsebin,« pojasnjuje urednica Razkrinkavanja. Obenem Meta zunanjim partnerskim organizacijam nikoli ni dovoljevala ocenjevanja političnega govora – torej vsebin, ki jih razširjajo politiki in politične stranke – četudi je ta včasih dokazano izmišljen in sovražen.

Direktorica IFCN Angie D. Holan je v današnji izjavi prav tako poudarila, da novinarsko preverjanje dejstev ni nikoli cenzuriralo ali odstranjevalo objav z družbenih omrežij. Nasprotno, zagotavljalo je dodatne informacije in kontroverzne trditve postavljalo v kontekst. Poskrbelo je za razkrinkanje zavajajočih vsebin in teorij zarote. »Preverjevalci dejstev, ki sodelujejo z Meto, se držijo kodeksa, ki od njih zahteva nestrankarsko in transparentno delovanje. Zelo nesrečno je, da je Facebook odločitev sprejel ravno v času, ko nova ameriška administracija in njeni podporniki izvajajo ekstremne politične pritiske,« je ocenila.

Podobno meni tudi predsednica EFCSN Clara Jiménez Cruz: »Zdi se, da je odločitev politično motivirana in ne temelji na dokazih.« EFCSN opozarja, da je Zuckerbergovo enačenje preverjanja dejstev s cenzuro netočno in škodljivo, saj so tovrstne trditve ena od gonilnih sil nadlegovanja in napadov na preverjevalce dejstev po svetu.

Oštro in druge povezane organizacije za preverjanje dejstev svojo nepristranskost redno dokazujejo ob preverjanju kakovosti, ki ga izvaja IFCN.