Proizvajalci vohunskih programov na črnem seznamu ZDA

Samo Demšar

ZDA so omejile poslovanje proizvajalca zloglasnega orodja za prisluškovanje Pegasus, izraelske družbe NSO Group, in še štirih tujih podjetij, ki so razvila orodja za prikrito prisluškovanje.

Foto: Unsplash

ZDA so izraelski družbi NSO Group in Candiru, rusko Positive Technologies ter singapursko Computer Security Initiative Consultancy uvrstile na seznam podjetij, ki ogrožajo državno varnost ZDA ali njihove zunanjepolitične interese.

Ameriško ministrstvo za trgovino je v izjavi za javnost sporočilo, da dejavnosti teh družb ogrožajo mednarodnopravni red. Podjetjem, uvrščenim na črni seznam, so omejeli izvoz, ponoven izvoz in distribucijo na tamkajšnjem notranjem trgu.

Podjetji Positive Technologies in Computer Security Initiative Consultancy sta dobavljali opremo, s katero lahko nepooblaščeni uporabniki dostopajo do informacijskih sistemov, kar lahko ogroža zasebnost in varnost posameznikov in organizacij po vsem svetu.

NSO Group in Candiru pa sta bila na seznam uvrščena zaradi razvoja in dobave vohunske programske opreme, s katero so različne vlade sledile številnim novinarjem in javnim osebam. 

Mednarodna novinarska preiskava projekt Pegasus je poleti pokazala, da je bilo najmanj 188 novinarjev s seznama 50.000 telefonskih številk, ki sta ga pridobila novinarski konzorcij Forbidden Stories in organizacija Amnesty International, potencialnih tarč vohunskega orodja Pegasus, ki ga je razvilo podjetje NSO Group. 

Na seznamu so bili tudi zagovorniki človekovih pravic, zdravniki, odvetniki, politiki in najmanj deset državnih voditeljev. Med strankami NSO Group je bilo po ugotovitvah novinarjev več kot deset vlad, na primer mehiška, azerbajdžanska, indijska, maroška, ruandska, pa tudi madžarska.