S kartami FulFejk do zabavnega učenja o dezinformacijah
uredništvo Oštra
–
Oštro je v sodelovanju s kulturno-izobraževalnim društvom Pina in koprsko knjižnico Srečka Vilharja zasnoval igralne karte FulFejk. Osnovnošolci zadnje triade in srednješolci se s kartami, na katerih so opisani nazorni primeri dezinformacij, učijo medijske pismenosti.
Foto: Urška Špende
Izobraževanje o dezinformacijah je koristno za vse starostne skupine, a najbolj pomembno je, da se o tem začnejo pogovarjati že otroci in mladostniki, je povedala ena od vodij Oštrovega projekta kart FulFejk in urednica Razkrinkavanja.si Žana Erznožnik.
Oštro pri tem sodeluje na povabilo kulturno-izobraževalnega društva Pina, je pojasnila Manca Šetinc Vernik, še ena od vodij projekta z Oštra. »Izkoristili smo priložnost, da Oštrovo strokovno znanje in vsebine na inovativen način razširimo med mlajše občinstvo,« pravi. »Ker predajanje znanja zgolj s predavanji in teorijo ne bi bilo dovolj uspešno, smo pripravili didaktično igro, ki otrokom pomaga, da bodo z usvojenim znanjem lahko dezinformacije kasneje prepoznali tudi sami,« je dodala Erznožnikova.
Na kartah, s katerimi igramo po pravilih igre enka, je opisanih 36 dejanskih primerov dezinformacij, ki so jih preverili novinarji Razkrinkavanja.si, srbskega Raskrinkavanja.rs in Jadranskega observatorija za digitalne medije (ADMO), katerega član je Oštro.
Uporabniki kart FulFejk med drugim ugotavljajo, ali je revija Pil z naslovom članka »So ti všeč fantje ali punce?« širila vrednote LGBTQ+ in ali lahko Romi v trgovinah ukradejo karkoli v vrednosti do 2000 evrov brez posledic, saj naj bi škodo krila zavarovalnica. Obe trditvi je Oštro razkrinkal kot lažni oziroma neutemeljeni. Kartam je dodan tudi priročnik, v katerem je strokovno pojasnjenih vseh 36 dezinformacij.
Erznožnikova je karte FulFejk v začetku decembra predstavila na dogodku Infoverzum: medijska pismenost v Kopru, kjer so jih udeleženci lahko preizkusili. Seznanila jih je z delom Oštrovega uredništva Razkrinkavanja.si, jim predstavila dezinformacije, ki so jih novinarji preverjali v letošnjem letu, ter pojasnila, katera orodja so uporabljali pri svojem delu. Poleg tega so se udeleženci v preverjanju dezinformacij preizkusili tudi sami. O dogodku so med drugim poročali v Primorski kroniki TV Koper-Capodistria.
Karte FulFejk so na drugi delavnici, ki je potekala v Hiši Evropske unije v Ljubljani, pod vodstvom Erznožnikove in Šetinc Vernikove preizkusili tudi dijaki ljubljanske srednje šole za gastronomijo in turizem. Mladi se ob kartah precej zabavajo, je povedala Šetinc Vernikova.
Igra je po mnenju Erznožnikove lepo združljiva z načeli aktivnega državljanstva. Tovrstne vsebine so obvezni vsebinski sklop v programih srednjega strokovnega izobraževanja, določen z učnim načrtom za srednje šole. Dijaki na tem področju usvajajo temelje informiranega in odgovornega ravnanja, denimo z razvijanjem medijske pismenosti.
Manca Šetinc Vernik je pojasnila, da je namen igralnih kart izboljšati odpornost proti dezinformacijam na spletu. »Sodeč po odzivih uporabnikov bodo ti odslej ob branju novic bolj pozorni, kar je že korak v pravo smer in zagotovo dober rezultat pilotnega projekta, ki ga bomo razvijali naprej,« je napovedala.