Rusija ustanavlja mednarodno združenje samooklicanih organizacij za preverjanje dejstev

uredništvo Oštra

_

V Moskvi so 20. novembra priredili dogodek Dialogue on Fakes 2.0, na katerem so predstavili pobudo Global Fact-Checking Network (GFCN). Evropska mreža za standarde preverjanja dejstev EFCSN je ob tem opozorila, da »si ta pobuda, ki jo podpira Kremelj, s posnemanjem resničnih mrež za preverjanje dejstev, kot sta IFCN in EFCSN, prizadeva diskreditirati preverjanje dejstev kot poklic in izbrisati mejo med resnico in lažjo«.

 

Raphael Nogueira/Unsplash

 

Dogodka v Moskvi so se udeležili predstavniki različnih medijev in organizacij, ki delujejo pod vplivom ruskih oblasti. Glavna zagovornika pobude sta ruska tiskovna agencija Tass, ki je v državni lasti, in neprofitna organizacija ANO Dialog, ki jo je leta 2019 ustanovila moskovska služba za informacije in tehnologijo.

Agencija Tass je bila leta 2022 izključena iz evropskega združenja tiskovnih agencij (EANA), z utemeljitvijo, da ni »sposobna zagotavljati nepristranskih novic«. Organizacija ANO Dialog pa je pod sankcijami Evropske unije in Združenih držav Amerike, med drugim zaradi dezinformacijskih kampanj, vključno z zloglasno operacijo Doppelganger, katere namen je razširjanje lažnih informacij, predvsem v Ukrajini, Nemčiji, Franciji in ZDA.

Generalni direktor ANO Dialoga Vladimir Tabak je na ustanovitvenem dogodku trdil, da je njihov cilj združiti mednarodno skupnost organizacij za preverjanje dejstev »okrog tistih, ki delijo naša stališča in vrednote«. Pri tem je izrecno izključil možnost sodelovanja z obstoječimi mrežami za preverjanje dejstev. Evropski observatorij za digitalne medije (EDMO) je ob tem opozoril, da gre za poskus prikazovanja neodvisnih medijev kot politično pristranskih in označitve verodostojnih informacij kot zgolj strankarskih mnenj.

Ruska propaganda si je že v preteklosti prisvajala koncept »preverjanja dejstev« z namenom diskreditiranja medijev in organizacij, ki dejansko preverjajo informacije. Predsednica upravnega organa Evropske mreže za standarde preverjanja dejstev (EFCSN) Clara Jiménez Cruz poudarja, da gre za znan pristop: »To je del običajnih ruskih taktik in v resnici ni nobeno presenečenje. Skušajo ustvariti nekakšno enakovrednost tam, kjer je ni.« Ruske državne agencije, ki skušajo posnemati neodvisne organizacije za preverjanje dejstev, zgolj potrjujejo, da se ustrezno odzivamo na rusko globalno strategijo dezinformiranja, je dodala.