SEE Check: V regiji razsajajo podobne lažne novice

Uredništvo Oštra.si

Pomočnica urednice Razkrinkavanja.si je na spletni okrogli mizi predstavila trende dezinformiranja v času epidemije novega koronavirusa.

Vir: SEE Check

Vir: SEE Check

Balkanska mreža za preverjanje verodostojnosti informacij v medijih SEE Check, katere ustanovni član je tudi Oštro, je organizirala spletno okroglo mizo Trendi in analiza dezinformacij v času covida-19.

Predstavniki sedmih regionalnih neprofitnih medijskih centrov iz šestih držav v širši regiji so predstavili primere lažnih novic v času pandemije novega koronavirusa. Razpravljali so o posledicah neresničnih objav v medijih in na družbenih omrežjih in ugotavljali, da se države soočajo z enakimi ali zelo podobnimi primeri lažnih novic in polinformacij. Zato je posebej pomembno, da se medijske organizacije, ki preverjajo verodostojnost vsebin, med seboj povezujejo. 

Pomočnica urednice Razkrinkavanja.si Katarina Bulatović je govorila o primeru slovenskega spletnega portala, ki je o prvem potrjenem primeru okužbe z novim koronavirusom poročal, ko v Sloveniji še ni bilo uradno potrjene okužbe. Spregovorila je še o lažni objavi portala, ki je poročal, da je neki dostavljavec hrane iz Pavie italijanski ničti pacient.

 
 

Poleg Oštra in njegovega projekta Razkrinkavanje.si v regijski mreži za preverjanje verodostojnosti informacij v medijih SEE Check sodelujejo še: Faktograf.hr (Hrvaška), Raskrinkavanje.me (Črna gora), F2N2.mk (Severna Makedonija), Raskrikavanje.rs in Fake News Tragač (Srbija) ter Raskrinkavanje.ba (Bosna in Hercegovina).

Partnerji mreže SEE Check so letos analizirali že več kot 486 vsebin in izjav, povezanih s covidom-19. Vsem sedmim se je obiskanost v času pandemije koronavirusa občutno povišala. Obiskanost Razkrinkavanja.si se je marca in aprila v primerjavi z januarjem in februarjem povečala za 165 odstotkov, vsega portala Oštro.si pa za tretjino.

Aprila letos je SEE Check zagnal tudi skupino na viberju »COVID-19 Provjereno« (COVID-19 Preverjeno), kjer partnerji mreže o lažnih objavah obveščajo več kot 4200 članov. Lahko se ji pridružite tudi vi. Kako, preberite na povezavi.