V Sloveniji hitro nazadovanje medijske svobode

Zala Čas

Slovenska vlada vse bolj spodkopava kritično novinarstvo, vnetljiva retorika pa vodi do samocenzure in naraščanja groženj novinarjem, ugotavlja poročilo evropskega medijskega projekta MFRR.

 
Foto: Stanko Gruden/STA

Foto: Stanko Gruden/STA

 

»Slovenija ima vse večji problem z medijsko svobodo. V zadnjih 14 mesecih je neodvisno novinarstvo na več frontah pod stalnim pritiskom vlade,« so soustvarjalci evropskega medijskega projekta Media Freedom Rapid Response (MFRR) poudarili v poročilu o medijski svobodi v Sloveniji. Objavili so ga 30. junija, dan pred slovenskim prevzemom predsedovanja svetu EU.

Avtorji poročila, mednarodni inštitut za tisk (IPI) in cela vrsta drugih medijskih organizacij, so med 24. majem in 2. junijem v partnerstvu z Društvom novinarjev Slovenije preiskovali stanje medijske svobode. Po videoklicu so opravili več intervjujev s slovenskimi novinarji, med drugim tudi z urednico Oštra Anuško Delić, pa s profesorji novinarstva ter predstavniki ministrstva za kulturo in vladnega urada za komuniciranje. 

Med ključnimi dejavniki kratenja medijske svobode navajajo zlasti Janševo vojno s slovensko tiskovno agencijo STA, pritiske na novinarje javne radiotelevizije, nadlegovanje novinarjev po spletu, poskuse utišanja kritičnih medijev in uveljavljanje medijev, naklonjenih vladi.   

O finančnem izčrpavanju STA ugotavljajo, da si hoče vladni urad za komuniciranje podrediti tiskovno agencijo ter uvesti nadzor nad njenimi financami in delovanjem. Pri tem niso spregledali, da je vlada dva dneva pred objavo poročila sicer napovedala izplačilo predujma v višini 845 tisoč evrov, vendar so organizacije kljub temu zaskrbljene za prihodnost STA in njeno neodvisnost.

»Čeprav sta krhkost vladne koalicije ter negativni odziv civilne družbe in novinarske skupnosti preprečila najhujše poskuse vladnega spodkopavanja kritičnega novinarstva, je STA do danes že utrpela veliko škode, medijska svoboda pa je še vedno ogrožena,« so poudarili.

Opozorili so še, da vlada Janeza Janše od prevzema oblasti marca lani skupaj z vladajočo stranko SDS vodi kampanjo za preoblikovanje medijske krajine v svoj prid in izvaja pritiske nad novinarji. Strategije vladajoče stranke v državi so označili za alarmantne, saj spominjajo na prevzem nadzora nad mediji, kot ga je izpeljal madžarski predsednik vlade Viktor Orbán.

Kritični so bili tudi do blatenja in podcenjevanja novinarjev prek uradnih vladnih komunikacijskih kanalov: »Takšna vnetljiva retorika vodi do samocenzure in naraščanja groženj novinarjem, tako na spletu kot drugje. Tarča mizoginih in seksističnih žalitev pa so predvsem novinarke.«

Vlado so pozvali, naj prizna vlogo neodvisnega in kritičnega novinarstva ter tako zaščiti demokracijo in ustavi kratenje medijske svobode. Obenem pa so prosili evropske in mednarodne institucije, naj med predsedovanjem Slovenije svetu EU pozovejo vlado, da prednostno zagotovi varnost novinarjev in medijem omogoči svobodno delovanje.