42. teden na Razkrinkavanju

Avtorji: Matej Simič, Katarina Bulatović, Meta Gantar

 

TRDITVE

Jaz sem bil na transfuziji in so mi povedali, da je ogromno število mladih očetov, ki imajo doma družino in majhne otroke in so okuženi z raznimi spolnimi boleznimi, ki so jih dobili pri svojih homoseksualnih partnerjih. In te zadeve se promiskuitetno širijo naokrog.

Če vzamemo eno najbolj enostavno bolezen, ki pa je je ogromno – genitalni herpes: tega je toliko, da se človeku zmeša.

To so dejstva, ki jih poznajo na zavodu za transfuzijo, pa še kje drugje, ampak jih skrivajo, ker imajo zapovedano, da ne smejo govoriti ne o številu ne o čem drugem.


OCENA


 
Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Država bi morala ljudi obveščati, kadar ima njihov partner spolno prenosljivo bolezen. Tak predlog sprememb zakona o varstvu osebnih podatkov je SNS poslala predsedniku državnega zbora, so poročali v oddaji 24 ur zvečer.

Preverili smo trditve, ki jih je poslanec Zmago Jelinčič Plememiti ob tem izrekel in ugotovili, da dve ne držita, ena pa je neutemeljena.

Na zavodu za transfuzijsko medicino podatkov o družinskem statusu, stanu ali starševstvu ne zbirajo, prav tako ne skrivajo podatkov o obolelih, temveč o tem poročajo pristojnim institucijam.

Trditev, da je genitalnega herpesa toliko, »da se človeku zmeša«, dobi oznako neutemeljeno. V primerjavi z drugimi spolno prenosljivimi boleznimi je genitalni herpes po pogostosti na petem mestu. Lani je bil njegov delež med spolno prenosljivimi okužbami (brez hiva, hepatitisa B in C) le 10,2 odstotka.

Podrobneje: Spremenili bi zakon, a ne poznajo dejstev

 
 

TRDITEV

»Čeprav raziskava organizacije Save The Children ugotavlja, da je Slovenija na prvem mestu med državami, kjer je skrb za kakovost življenja otrok na zelo visoki ravni, na podlagi obravnav pobud kljub temu ugotavljamo, da v praksi na številnih področjih ostaja kar veliko izzivov.«


OCENA


 
Foto: Tamino Petelinšek/STA

Foto: Tamino Petelinšek/STA

Slovenija je na prvem mestu med državami, kjer je skrb za kakovost življenja otrok na zelo visoki ravni, je ob tednu otroka za Radio Slovenija dejal varuh človekovih pravic Peter Svetina. Poudaril je še, da ostaja na področju varovanja pravic otrok kljub temu veliko izzivov, med drugim pri nastanitvi v azilne domove ter na področju otrok s posebnimi potrebami in invalidov.

A Slovenija je po kakovosti življenja otrok med 176 državami glede na zadnje poročilo organizacije Save The Children na tretjem mestu. 

Varuh je pomotoma navedel napačen podatek, zato izjavo označujemo za šlamparijo.

Podrobneje: Kakovost življenja otrok pri nas na visoki ravni

 
 

TRDITVI

V azilnem domu Vič je precej spopadov med različnimi skupinami migrantov, pri čemer naj bi uporabljali nože.

Med migranti sta po navedbah naših virov razširjena tudi hepatitis in virus hiv.


OCENA


 
Foto: Bor Slana/STA

Foto: Bor Slana/STA

Med različnimi skupinami migrantov v azilnem domu Vič je precej spopadov, pri katerih naj bi uporabljali nože, so zapisali na portalu Demokracija.si. Na pobudo bralca smo preverili, kaj se je zgodilo.

Na portalu so tudi poročali, da je med migranti, nastanjenimi v azilnem domu Vič, razširjenih več tipov hepatitisa. Prav tako naj bi bili nekateri med njimi nosilci virusa hiv.

Trditev, da je v azilnem domu Vič precej spopadov med različnimi skupinami migrantov, ne drži. Policijska uprava Ljubljana je v zadnjih štirih mesecih v tem azilnem domu med tujci obravnavala 17 kršitev zakona o javnem redu in miru ter zakona o zasebnem varovanju. Enkrat je šlo za pretep med dvema nastanjenima, v drugih primerih pa za nedostojno vedenje. Obravnavali so tudi eno grožnjo. Kaznivih dejanj z uporabo noža niso obravnavali. 

Prav tako v azilnem domu Vič po zadnjih podatkih vladnega urada za oskrbo in integracijo migranti niso okuženi s hepatitisom in virusom hiv.

Prispevek vsebuje lažne informacije, zato ga označujemo za lažno objavo.

Podrobneje: V azilnem domu Vič ni bilo spopadov z nožem

 
 

TRDITEV

»Za 40 kilometrov do Ljubljane bi jaz moral, če bi hotel po PS-u, po minimalnih stroških, ne, priti v državni zbor, trikrat prestopit.«


OCENA


 
Foto: Bor Slana/STA

Foto: Bor Slana/STA

Poslanec SDS Jože Tanko je v razpravi na 14. redni seji mandatno-volilne komisije dejal: »Za 40 kilometrov do Ljubljane bi moral, če bi hotel priti v državni zbor po minimalnih stroških, trikrat prestopiti.« Izjavo so predvajali v rubriki Prvih pet oddaje Studio City. 

Z javnim prevozom je mogoče z Brega pri Ribnici, kjer po javno dostopnih podatkih živi Jože Tanko, do državnega zbora v Ljubljani potovati s samo enim prestopom. 

Njegova izjava ne drži.

Podrobneje: Potovanje z Brega pri Ribnici do državnega zbora

 
 

Vsebine Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.