Domovina napačno interpretirala podatke o samomorih v Kanadi

Avtorica: Tina Geč

 

TRDITVI

»V starostni skupini med 20 in 34 let je samomor vzrok za 6,8 % smrti žensk ter za 21,4 % moških. Med starimi od 35 in 49 let je delež pri ženskah prav tako 6,8 %, pri moških pa 25,9 %.«

»Delež samomora med vzroki smrti v Kanadi po starostnih skupinah«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Domovina.je


 

Kanadska vlada je konec novembra odprla novo telefonsko linijo za pomoč ljudem, ki se spopadajo s samomorilnimi mislimi. Foto: Xinhua/STA

Spletni portal Domovina je 11. decembra poročal o spremembah kanadskega zakona o pomoči pri samomoru. V prispevku so navedli več podatkov o deležu umrlih zaradi samomora v tej državi.

Kot so navedli, naj bi bil samomor v starostni skupini od 20 do 34 let vzrok smrti pri 21,4 odstotka moških in pri 6,8 odstotka žensk. V starostni skupini od 35 do 49 let pa naj bi bila ta deleža 25,9 odstotka pri moških in 6,8 odstotka pri ženskah.

Za podatke niso navedli vira in jih niso časovno umestili, zato smo jih primerjali s podatki kanadskega statističnega urada za leto 2022 ter s podatki urada o petletnem povprečnem deležu smrti zaradi samomora od leta 2018 do 2022.

Leta 2022 je bil samomor vzrok smrti pri 10,6 odstotka žensk in 13 odstotkih moških v starostni skupini od 20 do 34 let. V petletnem obdobju je bil delež pri ženskah 13,8, pri moških pa 17,7 odstotka.

Lani je bil delež smrti zaradi samomora med ženskami v starostni skupini od 35 do 49 let 5,6 odstotka, med moškimi pa 9. V obdobju 2018–2022 je bil delež pri ženskah 6,1- in pri moških 11-odstoten.

Portal je v članku objavil tudi graf z naslovom »Delež samomora med vzroki smrti v Kanadi po starostnih skupinah«. Kot vir so navedli kanadski statistični urad, ne pa tudi leta, na katero se podatki nanašajo.

Kot je razvidno iz objave kanadske agencije za javno zdravje, graf ne prikazuje deleža samomorov med vzroki smrti, temveč število samomorov na sto tisoč prebivalcev leta 2019. V nadaljevanju prikazujemo primerjavo podatkov o deležu smrti zaradi samomora ter številu samomorov na sto tisoč prebivalcev v letu 2019.

Portal Domovina smo seznanili z ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

S K L E P

Portal Domovina je 11. decembra v prispevku uporabil več podatkov o deležu umrlih zaradi samomora v Kanadi. Kot so navedli, naj bi bil samomor vzrok smrti pri 21,4 odstotka moških in 6,8 odstotka žensk v starostni skupini od 20 do 34 let, v starostni skupini od 35 do 49 let pa 25,9 odstotka pri moških in 6,8 pri ženskah.

Portal ni navedel leta, na katero se nanašajo navedeni podatki, toda izkazalo se je, da veljajo za leto 2019 in da gre dejansko za podatke kanadske agencije za javno zdravje o številu samomorov na sto tisoč prebivalcev, ne pa za deleže samomorov med vzroki smrti, kot je podatke predstavila in jih interpretirala Domovina.

Podatki, ki jih je portal Domovina objavil v infografiki, in njihova interpretacija ne držijo.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij