Društvo OPS neutemeljeno o verodostojnosti zadnjih državnozborskih volitev

Avtor: Žan Premrov

 

TRDITVI

»Piratska stranka je na zadnjih parlamentarnih volitvah dobila toliko glasov, da ves čas od volitev 2022 prejemajo davkoplačevalskih okoli 8.000 €, ker so presegli prag 1%. Kako je to sploh bilo res, če zdaj ubogi reveži niso mogli zbrati 1.000 podpisov podpore za nastop na volitvah v EU parlament? Včeraj so sicer vložili listo na Državno volilno komisijo, a s kar okoli 60 premalo podpisi. Še en dokaz, da so volitve ponarejene.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


TUŠIRANKA

 

Po zakonu o političnih strankah so do financiranja iz državnega proračuna upravičene stranke, ki so na zadnjih državnozborskih volitvah prejele več kot odstotek glasov. Foto: Nebojša Tejić/STA

Društvo Združeni v gibanju OPS – osveščeni prebivalci Slovenije je 11. maja na svojem facebook profilu trdilo, da je Piratska stranka »na zadnjih parlamentarnih volitvah dobila toliko glasov, da ves čas od volitev 2022 prejemajo davkoplačevalskih okoli 8.000 €, ker so presegli prag 1%«.

Spraševali so se, kako je mogoče, da stranka ni mogla zbrati vsaj tisoč podpisov volivcev za nastop na volitvah v evropski parlament, ampak je oddala 60 podpisov premalo. To je po mnenju društva »še en dokaz«, da so bile državnozborske volitve »ponarejene«.

Društvo je svoja stališča objavilo dan po novici državne volilne komisije, da Piratska stranka ni zbrala dovolj podpisov za uspešno vložitev kandidatne liste za evropske volitve. Kot določa zakon o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v evropski parlament, lahko politična stranka kandidatno listo vloži s podporo najmanj tisoč volivcev, Piratska stranka pa je predložila le 903 podpise.

Po zakonu o volitvah v državni zbor morajo politične stranke za vložitev liste kandidatov za poslance v vsaki volilni enoti zbrati vsaj petdeset oziroma sto podpisov volivcev, ki imajo tam stalno prebivališče.

Kot so za Razkrinkavanje.si pojasnili na državni volilni komisiji, je Piratska stranka pred zadnjimi državnozborskimi volitvami na podlagi podpisov volivcev uspešno vložila kandidatne liste v vseh osmih volilnih enotah.

Spomnili so še, da so izvedbo takratnih volitev nadzorovali opazovalci iz organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki so nadzor izvajali tudi na podlagi povabila takratne vlade. V končnem poročilu o slovenskih državnozborskih volitvah leta 2022 so ocenili, da so bile volitve konkurenčne in pluralne. Menili so, da je bil pravni okvir za izvedbo volitev celovit in v splošnem omogoča izvedbo demokratičnih volitev, pristojni organi pa so jih izvedli strokovno. 

Stranke, ki so na državnozborskih volitvah dobile najmanj odstotek glasov volivcev, imajo po zakonu o političnih strankah, ki ureja tudi financiranje strank, pravico do sredstev iz državnega proračuna. 

Po podatkih DVK je Piratska stranka na državnozborskih volitvah leta 2022 prejela 1,63 odstotka glasov, zato je do teh sredstev po tem zakonu tudi upravičena. Tako je že od leta 2014, saj je več kot odstotek glasov dosegla tudi na državnozborskih volitvah tistega leta in leta 2018.

V državnem zboru so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da so stranke, ki so na zadnjih državnozborskih volitvah dobile več kot odstotek glasov, prva sredstva prejele 31. maja 2022. 

Po podatkih aplikacije Erar za pregled javne porabe je Piratska stranka od maja 2022 do januarja letos od državnega zbora prejela 133.225 evrov oziroma povprečno 6344 evrov na mesec. Podatki o nakazilih v obdobju od februarja do maja letos prek aplikacije Erar še niso dostopni. 

Julija lani je državni zbor sprejel novelo zakona o političnih strankah, po kateri so vse stranke, ki so na državnozborskih volitvah prejele vsaj odstotek glasov, upravičene do 10 odstotkov sredstev za financiranje političnih strank, preostanek sredstev pa se deli glede na število prejetih glasov. Dotlej so bile upravičene do 25 odstotkov.

Društvo Združeni v gibanju OPS – osveščeni prebivalci Slovenije smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

S K L E P

Društvo Združeni v gibanju OPS – osveščeni prebivalci Slovenije je 11. maja v objavi na facebooku trdilo, da Piratska stranka zaradi rezultata na zadnjih državnozborskih volitvah mesečno prejme 8000 evrov davkoplačevalskega denarja.

Po zakonu o političnih strankah so do financiranja iz državnega proračuna upravičene stranke, ki so na zadnjih državnozborskih volitvah prejele najmanj odstotek glasov. 

Po podatkih državne volilne komisije je Piratska stranka na zadnjih državnozborskih volitvah prejela 1,63 odstotka glasov. Kot kažejo podatki Erarja, je od maja 2022 do januarja letos prejela 133.225 evrov oziroma povprečno 6344 evrov na mesec.

Trditev, da Piratska stranka zaradi rezultata na zadnjih državnozborskih volitvah prejme 8000 evrov davkoplačevalskega denarja, ne drži.

Društvo se je oglasilo dan po novici, da Piratska stranka ni zbrala dovolj podpisov za uspešno vložitev kandidatne liste za evropski parlament, kar je, pravijo, »še en dokaz, da so volitve ponarejene«.

Po zakonu o volitvah v državni zbor morajo politične stranke za vložitev liste kandidatov za poslance v vsaki volilni enoti zbrati vsaj petdeset oziroma sto podpisov volivcev. Na državni volilni komisiji so pojasnili, da je Piratska stranka pred zadnjimi državnozborskimi volitvami na podlagi podpisov volivcev uspešno vložila kandidatne liste v vseh osmih volilnih enotah.

Državnozborske volitve leta 2022 so na povabilo slovenske vlade nadzorovali opazovalci iz organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). V končnem poročilu so ugotovili, da so bile volitve konkurenčne in pluralne, pristojni organi pa so jih izvedli strokovno.

Trditev društva, da neuspešno vložena kandidatna lista Piratske stranke za letošnje evropske volitve dokazuje, da so bile državnozborske volitve leta 2022 ponarejene, je neutemeljena.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.


Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij