Fotografija »terorista« Samirja Al-Haydida je lažna
Avtorica: Nina Rozman
TRDITEV
»Po nepreverjenih informacijah naj bi [v bližini izraelskega konzulata v Münchnu] streljal posameznik z imenom Samir Al-Haydid.«
OCENE
IZVIRNA OBJAVA
Portal Nova24tv je 5. septembra poročal, da je münchenska policija v bližini izraelskega konzulata ustrelila moškega. Po navedbah portala naj bi »po nepreverjenih informacijah streljal posameznik z imenom Samir Al-Haydid«.
Na naslovni fotografiji prispevka je moški s puško, dolgo črno brado, očali in kapo s simbolom, ki bi lahko bil znak džihadistične organizacije Islamska država.
Münchenska policija je isti dan v sporočilu za javnost pojasnila, da so policisti na območju trga Karolinenplatz in ulice Barer Strasse, v neposredni bližini tamkajšnjega izraelskega konzulata, opazili sumljivega oboroženega človeka. Ko so stopili v stik z njim, je prišlo do streljanja, v katerem je bil človek smrtno poškodovan.
»Osumljenec je bil 18-letni avstrijski državljan s stalnim prebivališčem v Avstriji in brez stalnega prebivališča v Nemčiji,« so še sporočili. Policija imena osumljenca ni navedla niti v sporočilu za javnost niti na družbenem omrežju X, kjer je med potekom akcije javnost obveščala o razmerah.
Analiza fotografije s spletnim orodjem za preverjanje izvora fotografij TinEye je pokazala, da gre za predelano fotografijo ameriškega komika Sama Hyda.
Izvirna fotografija sicer prikazuje izsek iz Hydovega videa na youtubu, v katerem v naravi strelja v prazno in kaže, kako bi se »obranil«. Video na aplikaciji ni več dostopen, je pa na voljo na arhivirani povezavi.
Sprevračanje stare spletne šale
Po poročanju portala Politifact se prirejene in iz konteksta vzete Hydove fotografije kot prevara širijo po spletu že vsaj od leta 2015. Spletni troli komika povezujejo z množičnimi streljanji v ameriških zveznih državah Florida, Teksas in Pensilvanija ter drugimi tragičnimi dogodki.
Podobne prirejene fotografije so se denimo pojavile tudi julija letos, v povezavi s poskusom atentata na nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Francoska tiskovna agencija AFP je 16. julija poročala, da »prevara s Hydovo fotografijo izvira iz mema, objavljenega na spletni oglasni deski za deljenje slikovnega gradiva 4chan«.
Ameriški portal za preverjanje dejstev Snopes.com, ki je tako kot Oštro, Politifact in AFP verificirani podpisnik kodeksa mednarodne mreže za preverjanje dejstev IFCN, je novembra 2017 preveril tudi kredibilnost imena Samir Al-Hajeed, ene od različic imena Samir Al-Haydid.
Ugotovili so, da je podobnost med imenom Sam Hyde in različicami imena Samir Al-Hajeed očitna, na vseh fotografijah oseb z izmišljenimi imeni pa je dejansko Hyde. Ena od lažnih fotografij ‘napadalke’ na osnovno šolo v Tennesseeju naj bi denimo prikazovala »transžensko Samantho Hyde«.
Leta 2017 je tedanji predstavnik 15. kongresnega okrožja v Teksasu Vicente Gonzalez v telefonskem intervjuju za CNN o množičnem streljanju v Sutherland Springsu dejal, da je bilo napadalčevo ime, ki so mu ga sporočili, »Sam Hyde«.
Novo24tv smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
S K L E P
Portal Nova24tv je 5. septembra poročal, da je münchenska policija v bližini izraelskega konzulata ustrelila moškega, po nepreverjenih informacijah pa naj bi šlo za »posameznika z imenom Samir Al-Haydid«. Kot naslovno fotografijo prispevka so objavili fotografijo moškega z dolgo črno brado, pokrivalom in puško.
Münchenska policija je istega dne v sporočilu za javnost pojasnila, da je bil osumljenec avstrijski državljan. Njegovega imena ne v tem sporočilu ne na družbenem omrežju X, kjer so med potekom akcije javnost obveščali o razmerah, niso navedli.
Spletno orodje za preverjanje izvora fotografij TinEye je pokazalo, da je fotografija domnevnega napadalca Samirja Al-Haydida predelana fotografija ameriškega komika Sama Hyda, ki so ga uporabniki družbenih omrežij na podlagi podobnih fotografij že večkrat lažno obtožili strelskih napadov.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP prevara s Hydovo fotografijo »izvira iz mema, objavljenega na spletni oglasni deski za deljenje slikovnega gradiva 4chan«.
Trditev, da je v bližini izraelskega konzulata v Münchnu »po nepreverjenih informacijah streljal posameznik z imenom Samir Al-Haydid«, je lažna. Prav tako je lažna fotografija domnevnega osumljenca. Ker je izvor fotografije očitno šaljiv, jo označujemo tudi za satiro.
Lažna objava
Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.
Satira
Objava, ki uporablja elemente fikcije za namene satiričnega in humornega prikaza realnosti. Take objave sicer niso sporne, če je jasno razvidno, da so satira. Satira se nemalokrat razširja tako, da je videti kot resnična, ali pa jo prek družbenih omrežij posredujejo uporabniki, ki se ne zavedajo, da gre za fikcijo.