Mimovrste ne prodaja prenosnikov za dva evra
Avtorica: Meta Gantar
TRDITEV
»Mimovrste zaradi pomanjkanja prostora v skladišču daje v prodajo starejše modele prenosnih računalnikov. Svojega dobite tako, da odgovorite na tri vprašanja.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Facebook stran Great day je 28. avgusta v oglasu trdila, da spletna trgovina Mimovrste zaradi pomanjkanja skladiščnega prostora prodaja starejše modele prenosnih računalnikov po ceni dva evra. Potrošniki naj bi jih lahko kupili, potem ko odgovorijo na tri vprašanja v nagradni igri. Objavi so priložili fotografijo skladišča s prenosniki znamke HP.
Nagradna igra, s katero naj bi si potrošnik zagotovil računalnik, je dostopna na spletnem naslovu z domeno ambotu.com. Domeno je 12. januarja 2020 pri ameriškem podjetju za registracijo spletnih domen in spletno gostovanje GoDaddy registrirala anonimna oseba, kažejo podatki spletnega orodja Domain Tools.
Spletni naslov, ki vodi do nagradne igre, poleg domene sestavljajo tudi ključne besede, ki zadevajo hišne ljubljenčke. Arhivirani naslov nagradne igre pa je spletno povezan s člankom o cenah hrane za hišne ljubljenčke, ki ga je leta 2022 objavil ameriški portal Vox.
Fotografija, s katero je facebook stran Great day oglaševala nagradno igro, po podatkih Googlovega orodja za iskanje virov fotografij prikazuje skladišče kitajskega dobavitelja prenosnih računalnikov za tamkajšnjega spletnega trgovca Alibabo.
Facebook stran Great day, ki se opisuje kot trgovina z elektronsko opremo, obstaja od 27. avgusta. Edini kontakt, ki so ga navedli njeni administratorji, je elektronski naslov, ki se je ob poskusu pridobitve njihovega odziva izkazal za neobstoječega.
Na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost (SI-Cert) so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da sta nagradna igra in stran Great day lažni. Imata namreč očitne dejavnike tveganja: zlorabo znanih blagovnih znamk, obljube dragih nagrad in manjkajoče podatke o organizatorju nagradne igre, poleg tega je bila facebook stran ustvarjena nedavno in ima samo eno objavo ter komentarje tujih, očitno lažnih profilov.
Če bi uporabnik facebooka odgovoril na tri vprašanja, bi moral, da bi si zagotovil prenosnik za dva evra, v obrazec za vnos kontaktnih podatkov vpisati podatke svoje kreditne kartice.
Kot so pojasnili na SI-Certu, uporabnik, ki bi sodeloval v nagradni igri, ne bi dobil prenosnega računalnika, bi se pa naročil na domnevni spletni tečaj programiranja s polmesečno naročnino 27 evrov.
Kot smo poročali aprila letos, gre v tem primeru za prevaro s skrito naročnino.
Namen tovrstnih prevar je pridobivanje finančnih podatkov, pri čemer gre po oceni SI-Certa v primeru ponudbe prenosnih računalnikov po dva evra tudi za »hujše zavajanje uporabnikov«. Potrošnik namreč z naročnino na tečaj programiranja ni seznanjen v drobnem tisku ob vpisu podatkov kreditne kartice, temveč na ločeni strani.
SI-Cert pri sodelovanju v nagradnih igrah odsvetuje vpisovanje katerihkoli podatkov, saj lahko goljufi informacije, kot sta elektronski naslov in telefonska številka, uporabijo v novih prevarah.
Posnetek zaslona slovenske objave na facebook strani Great day je razširil tudi anonimni uporabnik družbenega omrežja X in pripisal: »Podatek za tiste, ki še vedno mislijo, da okrog računalnikov Emilije Stojmenove Duh ni nič koruptivnega.« Pozval je k interpelaciji zoper ministrico.
Na ministrstvu za digitalno preobrazbo so zavrnili povezanost z nagradno igro in potrdili, da na sliki niso računalniki, ki jih hranijo v skladišču v Logatcu.
Podobna spletna prevara se je aprila letos pojavila tudi v tujini. Spletno mesto Myantispyware je opozorilo, da so lažne facebook strani oglaševale, da ameriški trgovec Walmart odprodaja prenosne računalnike iz dolgoročnih zalog za tri dolarje. Strokovnjaki, ki na Myantispywaru preučujejo zlonamerno programsko opremo in obveščajo o zaščiti pred varnostnimi grožnjami na spletu, so objave označili za prevaro.
V spletni trgovini Mimovrste se glede nagradne igre, ki lažno predstavlja njihovo poslovanje, še niso odzvali.
Z ugotovitvami smo seznanili administratorje facebook strani Great day, a se niso odzvali. Anonimni uporabnik, ki je prek omrežja X delil posnetek zaslona, se prav tako ni odzval.
SKLEP
Facebook stran Great day je 28. avgusta objavila fotografijo skladišča s prenosnimi računalniki in povezavo do nagradne igre. Trdili so, da spletna trgovina Mimovrste prazni skladišča in da bo tistim, ki bodo odgovorili na tri vprašanja v nagradni igri, prodala prenosni računalnik za dva evra.
Nagradna igra je objavljena na naslovu domene ambotu.com, ki jo je v začetku leta 2020 v ZDA registrirala anonimna oseba.
Fotografija, s katero je facebook stran oglaševala nagradno igro, prikazuje skladišče kitajskega dobavitelja tamkajšnjega spletnega trgovca Alibabe. Facebook stran se sicer opisuje kot trgovina z elektronsko opremo in obstaja od 27. avgusta. Edini kontaktni e-naslov, ki ga navajajo administratorji, ne obstaja.
Na SI-Certu so potrdili, da je nagradna igra lažna. Ugotovili so, da mora uporabnik po odgovoru na nagradna vprašanja vnesti podatke svoje kreditne kartice.
Po njihovi oceni gre za prevaro s skrito naročnino in za »hujše zavajanje uporabnikov«. Ti se dejansko namreč za 27 evrov na dva tedna naročijo na spletni tečaj programiranja, s čimer pri vnosu podatkov o kreditni kartici niso seznanjeni.
Facebook objava je lažna.
Posodobitev, 9. 9. 2024: Po objavi članka se je na naša vprašanja odzval spletni trgovec Mimovrste, kjer so povezavo z nagradno igro zanikali. »Zavedamo se teh prevar. Ko naletimo nanje, sledilce opomnimo, da ima Mimovrste le en uradni facebook in instagram profil in da so vse naše aktualne ponudbe prikazane na uradni spletni strani«. Lažno facebook stran tudi vedno prijavijo. Kupci, ki niso prepričani o verodostojnosti objav, povezanih z Mimovrste, pa naj stopijo v stik z njimi.
Lažna objava
Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.
Vsi tipi razkrinkanih informacij