Gibanje Svoboda pristransko o zaslugah za obnovo Šrajbarskega turna
Avtorica: Eva Gračanin
TRDITEV
»Zahvaljujoč prizadevanju naše poslanke v državnem zboru in predsednice odbora za kulturo, Tamara Vonta, smo uspeli pridobiti podporo ministrstva za kulturo.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Gibanje Svoboda Krško je 11. septembra na facebooku objavilo fotografijo gradu Šrajbarski turn v Leskovcu pri Krškem s pripisom, da jim je podporo ministrstva za kulturo za obnovo uspelo dobiti zaradi prizadevanja poslanke stranke in predsednice parlamentarnega odbora za kulturo Tamare Vonta. Dodali so, da so restavratorske ekipe že na terenu, teden kasneje pa se bo začela prenova gradu.
Grad ima od leta 1999 status kulturnega spomenika državnega pomena, njegova obnova pa je že več kot dve desetletji predmet javne razprave. Na ministrstvu za kulturo so pojasnili, da obnova strehe in strešne konstrukcije, vključno z ureditvijo meteorne kanalizacije, že poteka.
Prvo pobudo za obnovo gradu so konec leta 2007 v obliki protokola o financiranju obnove podpisali ministrstvo za gospodarstvo, agencija za radioaktivne odpadke in občina Krško. Naslednje leto je bil za grad izdelan konservatorski načrt, vendar obnove zaradi pomanjkanja finančnih sredstev ni bilo.
Desetletje kasneje, leta 2018, je ministrstvo za kulturo naročilo arhitekturni posnetek in pregled stanja strešne konstrukcije. Pogodbo z izvajalcem za izdelavo projektne dokumentacije so sklenili novembra 2020, gradbeno dovoljenje pa pridobili naslednje leto junija, oboje še v času prejšnje vlade.
Prejšnja vlada je na svoji predzadnji seji maja 2022 sanacijo in rekonstrukcijo strehe in stropov v Šrajbarskem turnu uvrstila tudi v načrt razvojnih programov 2022–2025. Za obnovo je predvidela nekaj manj kot 967.000 evrov.
Projekt za izvedbo, ki ga je ministrstvo za kulturo naročilo v mandatu prejšnje vlade, je bil končan novembra 2022.
Mesec prej je Vonta na ministrico za kulturo naslovila poslansko vprašanje, ali drži, da bo ministrstvo v letu 2023 objavilo razpis za sanacijo ostrešja, in kaj se je zgodilo s programsko in vsebinsko zasnovo za revitalizacijo objekta, ki jo je ministrstvu poslala občinska skupnost.
Ministrica Asta Vrečko je novembra odgovorila, da s programsko in vsebinsko zasnovo za revitalizacijo gradu niso seznanjeni, jo bodo pa z veseljem obravnavali, ko jo prejmejo. Dodala je, da se na ministrstvu zavedajo slabega stanja gradu, zato so med drugim pripravili projektno in investicijsko dokumentacijo.
Istega meseca je ministrstvo naročilo še geomehanske raziskave za ureditev meteorne kanalizacije in projekt odvodnjavanja, ta je bil dokončan marca letos. Junija letos so objavili tudi razpis za izbiro izvajalca del v vrednosti nekaj več kot 1,12 milijona evrov, avgusta pa so podpisali pogodbo z izbranim izvajalcem sanacije in rekonstrukcije strehe in stropov v prvem nadstropju ter ureditve odvodnjavanja meteornih voda.
Pogodba, ki jo je ministrstvo podpisalo z izvajalcem Lesnina MG oprema, predvideva zaključek gradbenih del v roku šestih mesecev od uvedbe v delo, v tem času pa bodo pod vodstvom zavoda za varstvo kulturne dediščine približno tri mesece potekali še konservatorsko-restavratorska dela na stenskih poslikavah, restavriranje kamnitih grbov in poslikava dveh ur.
V Gibanju Svoboda Krško so na vprašanje, kakšna je bila vloga poslanke Vonta oziroma Gibanja Svoboda pri pridobivanju podpore ministrstva, odgovorili, da uvrstitev nekega projekta v načrt razvojnih programov še ne pomeni dejanske realizacije in da so obljube o obnovi gradu ostale neizpolnjene vse do mandata aktualne vlade, ko je ministrstvo za kulturo objavilo razpis za izvajalca del.
Dodali so, da je njihova poslanka in predsednica parlamentarnega odbora za kulturo Tamara Vonta ves čas pozivala k uvrstitvi projekta med prednostne naloge in k čimprejšnji obnovi ter opozarjala na nepopravljivo škodo na objektu, če se obnova ne bo čim prej začela. Na dodatno prošnjo za odziv z natančnejšo časovnico priprave projekta še niso odgovorili. Objavili ga bomo, ko ga prejmemo.
Ministrstvo se na vprašanje, kdo je po njihovem zaslužen za realizacijo projekta obnove Šrajbarskega turna, še niso odzvali. Tudi njihov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
V Gibanju Svoboda Krško so 11. septembra na facebooku objavili, da so po zaslugi predsednice parlamentarnega odbora za kulturo Tamare Vonta pridobili podporo ministrstva za obnovo Šrajbarskega turna v Leskovcu pri Krškem.
Obnova gradu je sicer v javni razpravi že več kot dve desetletji.
Kulturno ministrstvo je še v času prejšnje vlade sklenilo pogodbo za izdelavo projektne dokumentacije in pridobilo gradbeno dovoljenje, projekt sanacije in rekonstrukcije strehe in stropov v Šrajbarskem turnu pa so uvrstili v načrt razvojnih programov 2022–2025. Zanj so predvideli okoli 967.000 evrov.
Projekt za izvedbo prenove, ki ga je v prejšnjem mandatu naročilo ministrstvo, je bil končan v času trenutne vlade in ministrstva, novembra 2022.
Mesec prej je Vonta ministrstvo vprašala o projektu prenove, ministrica Asta Vrečko pa je odgovorila, da se zavedajo slabega stanja gradu in pripravljajo projekt prenove. Ministrstvo je od novembra lani naročilo geomehanske raziskave in pripravo projekta odvodnjavanja, objavili so razpis za izbiro izvajalca obnove ter z izbranim sklenili pogodbo.
Trditev, da je Gibanju Svoboda po zaslugi Tamare Vonta uspelo pridobiti podporo ministrstva za kulturo pri realizaciji projekta obnove Šrajbarskega turna, je pristranska. Točno je sicer, da se je Vonta zavzemala za obnovo, vendar trditev ne prikazuje celotne slike o prizadevanjih za obnovo gradu, ki trajajo že več kot dve desetletji.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Pristransko
Objava, iz katere je jasno razvidno, da razširja dejstva ali stališča posamezne interesne skupine, naj bo ta politična, gospodarska, kulturna ali kakšna druga. Gre za selektivno predstavitev informacij in izpuščanje drugih, da bi podprli določeno tezo. Informacije so sicer pogosto lahko točne, vendar ne prikazujejo celotne slike.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.