Troha manipulativno o številu nedovoljenih prehodov meje

Avtorica: Petra Jerič

 

TRDITEV

»V Slovenijo je lani v tem času vdrlo ilegalno prek meje 11.000 ljudi, letos do zdaj že preko 36.000, kar je za eno Novo mesto ljudi.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 

Troha je v objavi na facebooku trdil, da so v Slovenijo »ilegalno vdrli« migranti. Foto: Anže Malovrh/STA

Ladislav Troha iz društva Združeni v gibanju OPS – osveščeni prebivalci Slovenije je 15. septembra na svojem facebook profilu trdil, da je letos v Slovenijo »ilegalno vdrlo« več kot 36 tisoč ljudi, oziroma toliko, kot ima Novo mesto prebivalcev, lani v enakem obdobju pa 11 tisoč. 

Njegovo objavo, v kateri je uporabljal nestrpne izraze, kot je »Ljubljana črna prišlekov«, je delilo 66 uporabnikov. Nekateri med njimi so objavo delili v facebook skupine s skupno več kot 34.000 člani.

Izraz »ilegalno vdirati« je neustrezen, je za Razkrinkavanje.si julija pojasnila Urša Regvar, vodja področja azila in migracij pri pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja. Dejala je, da je država po zakonu o mednarodni zaščiti dolžna prosilcem omogočiti dostop do azilnega postopka.

Od januarja do vključno avgusta letos je po podatkih policije slovensko mejo nedovoljeno prestopilo 36.137 ljudi, kar je približno 2,7-krat več kot v enakem obdobju lani, ko jih je mejo na nedovoljen način prestopilo 11.595. 

Troha je trdil, da ima Novo mesto 36 tisoč prebivalcev. Po podatkih statističnega urada v Novem mestu prebiva 24.234 ljudi, v novomeški občini pa 38.075.

Delež migrantov, ki po prestopu slovenske meje pridobijo mednarodno zaščito in ostanejo v državi, je nizek. Tako so na ministrstvu za notranje zadeve do avgusta letos prošnjo odobrili 70 osebam, prejeli pa so jih 4675.

Da bi lahko pridobili azil, morajo prosilci, ki menijo, da so v matični državi sistematično preganjani zaradi političnega prepričanja ali verske, rasne, narodnostne ali etnične pripadnosti, čim prej po vstopu v državo izraziti namero za vložitev prošnje za mednarodno zaščito.

Policija po zakonu o mednarodni zaščiti osebe, ki nedovoljeno vstopi v državo in poda namero za oddajo prošnje za zaščito, ne sme vrniti v izvorno državo. Po podatkih policije je namero o oddaji prošnje za mednarodno zaščito od januarja do vključno avgusta letos izrazilo 34.658 ljudi, kar je približno 3,4-krat več kot v enakem obdobju lani, ko jih je bilo 10.180. 

Po podatkih ministrstva za notranje zadeve je prošnjo za mednarodno zaščito od januarja do vključno avgusta letos vložilo 4675 ljudi, kar je nekaj manj kot 13,5 odstotka tistih, ki so izrazili namero za vložitev prošnje. Do avgusta letos je ministrstvo obravnavalo 289 prošenj manj kot v enakem obdobju lani, kar pomeni 6,2-odstotno zmanjšanje. 

Na ministrstvu so julija za Razkrinkavanje.si pojasnili, da 89 odstotkov vlagateljev namere za oddajo prošnje za mednarodno zaščito državo samovoljno zapusti v 16 dneh.

 
 

Ministrstvo je od januarja do vključno avgusta letos status mednarodne zaščite priznalo 70 osebam, kar je 2,1-krat manj kot v enakem obdobju lani, ko je azil pridobilo 148 oseb.

Troha je v odzivu na ugotovitve Razkrinkavanja.si med drugim odvrnil, da bi se morali vprašati, kako je toliko nedovoljenih prehodov meje mogočih, če deluje schengenski režim na zunanji hrvaški meji in če slovenski organi delajo vse za preprečevanje teh prehodov. Po njegovem prepričanju gre za »načrtne prekomerne migracije z namenom destabilizacije celotne EU in sesuvanja nacionalnih držav«.

 

SKLEP

Ladislav Troha iz društva Združeni v gibanju OPS – osveščeni prebivalci Slovenije je 15. septembra na svojem facebook profilu trdil, da je letos v Slovenijo »ilegalno vdrlo« več kot 36 tisoč ljudi, kar je enako številu prebivalcev Novega mesta, lani v enakem obdobju pa 11 tisoč.

Po podatkih policije je od januarja do vključno avgusta letos slovensko mejo res nedovoljeno prestopilo 36.137 ljudi, lani pa 11.595. Toda po podatkih ministrstva za notranje zadeve je od januarja do avgusta letos prošnjo za mednarodno zaščito vložilo 4675 oseb, kar je 289 manj kot v enakem obdobju lani. Ministrstvo je zaščito priznalo 70 prosilcem, kar je 78 manj kot v enakem obdobju lani.

Letos v novomeški občini prebiva dobrih 38 tisoč ljudi, v Novem mestu pa dobrih 24 tisoč, kažejo podatki statističnega urada. Ni jasno, ali je imel Troha v mislih mesto ali občino.

Trohova trditev o povečanju »ilegalnih vdorov« migrantov v primerjavi z lani, z 11.000 na 36.000, je po metodologiji Razkrinkavanja.si manipulativna, saj je navajal točne podatke o številu nedovoljenih prehodov državne meje, vendar jih je predstavil na zavajajoč način. Letos je bilo do avgusta odobrenih le 70 prošenj za mednarodno zaščito.

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.