Inflacija v Sloveniji ni skoraj enkrat višja od evropskega povprečja
Avtor: Martin Justin
TRDITEV
»[Kriza vrednot generira tudi vse ostale krize in rezultati teh kriz se čutijo v denarnicah, v višini pokojnin, plač, v višini položnic in] v inflaciji, ki je skoraj še enkrat večja od evropskega povprečja.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Predsednik opozicijske stranke SDS Janez Janša je v govoru na protestu proti ukinitvi samostojnega muzeja slovenske osamosvojitve, ki je 19. aprila potekal na Trgu republike v Ljubljani, med drugim dejal, da je inflacija v Sloveniji skoraj še enkrat višja od evropskega povprečja.
Po podatkih Eurostata je bila marca medletna stopnja inflacije v Sloveniji 10,4-odstotna. V istem obdobju je stopnja inflacije držav EU v povprečju znašala 8,3 odstotka, držav z evrom pa 6,9 odstotka.
Eurostat poroča tudi o mesečni stopnji inflacije. Po njihovih podatkih je bila ta v Sloveniji marca v primerjavi s februarjem 0,5-odstotna, tako v državah EU kot v državah z evrom pa 0,9-odstotna.
Na vladnem uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar) so v marčevski napovedi gospodarskih gibanj ugotovili, da je bila inflacija v Sloveniji sredi lanskega leta najvišja od avgusta 1995.
Po njihovi analizi so k visoki inflaciji največ prispevale cene energentov, ki so na svetovnih trgih začele naraščati že jeseni 2021. Poleg tega so k inflaciji prispevale cene hrane, ki so se zvišale zaradi slabe letine in dražjih vhodnih surovin, predvsem mineralnih gnojil in krmil, ter cene industrijskih proizvodov, ki so se podražili zaradi težav v dobavnih verigah. Na dvig inflacije je še dodano vplivala vojna v Ukrajini.
Umar napoveduje, da se bo letos inflacija postopno znižala. Konec leta naj bi po njihovih izračunih dosegla 5,1 odstotka, konec leta 2024 pa naj bi, če ne bo »zunanjih šokov«, kot so skrajni vremenski dogodki in stopnjevanje vojne v Ukrajini, padla pod 3 odstotke.
Stranko SDS smo seznanili z našimi ugotovitvami. Njihov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Predsednik stranke SDS Janez Janša je 19. aprila v govoru na protestnem shodu proti ukinitvi muzeja slovenske osamosvojitve dejal, da je inflacija v Sloveniji še enkrat višja od povprečne inflacije v Evropi.
V Sloveniji je bila medletna stopnja inflacije marca po podatkih Eurostata 10,4-odstotna, kar je 2,1 odstotne točke več od povprečja v državah EU in 3,5 odstotne točke več od povprečne inflacije v državah z evrom.
V enomesečnem obdobju od februarja do marca letos je bila stopnja inflacije 0,5 odstotka, kar je 0,4 odstotne točke manj kot v državah EU in evroobmočju.
Trditev, da je inflacija v Sloveniji še enkrat višja od povprečne v Evropi, ne drži.
Dopolnitev, 5. 5. 2023: V uredništvu smo po objavi prispevka ugotovili, da se nam je v naslov prispevka prikradla napaka, in sicer smo namesto skoraj enkrat višja napisali dvakrat višja. Za napako se opravičujemo.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.
Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).