V Belgiji evtanazije ne izvajajo brez pacientove privolitve
Avtorica: Eva Gračanin
TRDITEV
»Kljub zatrjevanju pobudnikov podobnih zakonov po svetu, da se zlorabe ne bodo dogajale, se na primer v Belgiji kar 30 odstotkov evtanazij izvede brez bolnikove privolitve.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Radijska postaja Radio Ognjišče je 24. aprila na svojem spletnem mestu objavila prispevek o začetku zbiranja podpisov za vložitev predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Med drugim so poročali, da je član komisije za medicinsko etiko, profesor in zdravnik Pavel Poredoš 14. aprila na javni razpravi trdil, da v Belgiji kar 30 odstotkov evtanazij izvedejo brez pacientove privolitve.
V Belgiji, ki je pravico do evtanazije uzakonila leta 2002, je ta opredeljena kot dejanje tretje osebe, ki namenoma konča življenje osebe na njeno zahtevo. Kot so za Razkrinkavanje.si poudarili na tamkajšnji zvezni komisiji za nadzor in evalvacijo evtanazije, je pacientova zahteva ključni pogoj za izvedbo evtanazije.
Belgijski zakon dopušča dve vrsti zahtev za evtanazijo, in sicer redno zahtevo in vnaprejšnjo odločitev o evtanaziji. Pri prvi mora biti pacient zmožen izraziti svojo voljo, biti mora v brezupni zdravstveni situaciji ter poročati o stalnem, neznosnem in nepopravljivem fizičnem ali psihičnem trpljenju, ki je posledica resnega ali neozdravljivega stanja.
Z vnaprejšnjo izjavo lahko oseba za nedoločen čas privoli, da zdravnik opravi evtanazijo, če zaradi hude neozdravljive bolezni, izgube zavesti in nepovratnega zdravstvenega stanja ne bi bila zmožna izraziti svoje zahteve. Tako izjavo lahko kadarkoli prekliče.
Na zvezni komisiji za nadzor in evalvacijo evtanazije so za Razkrinkavanje.si opozorili, da evtanazija pomeni namerno končanje bolnikovega življenja, zato ni primerljiva z drugimi postopki za blaženje neozdravljivih simptomov z nadzorovano rabo zdravil za znižanje zavesti pacienta, kot je paliativna sedacija.
Kot so pojasnili, uporaba različnih zdravil sicer v nekaterih primerih lahko pospeši smrt, vendar to ni namen paliativne sedacije, zato zanjo niso predpisani enaki postopki kot za izvajanje evtanazije. Zanikali so, da 30 odstotkov evtanazij izvedejo brez pacientove privolitve.
Evtanazija v Sloveniji ni uzakonjena. Društvo Srebrna nit – združenje za dostojno starost je 24. aprila začelo zbirati podpise v podporo predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, po katerem bi imeli polnoletni zdravstveni zavarovanci pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.
Pravico do pomoči bi po predlogu imele le osebe, ki doživljajo neznosno trpljenje in pri katerih ni utemeljeno pričakovati, da bodo ozdravele ali se bo njihovo stanje izboljšalo. Da bi pravico uveljavile, bi morale pristojni komisiji predložiti zahtevek, mnenje zdravnika in tako imenovano informirano odločitev, s katero bi potrdile, da so seznanjene z drugimi možnostmi za lajšanje bolečin in trpljenja ter drugimi oblikami zdravstvene oskrbe. V tej bi se odločile tudi za ravnanje osebja v primeru izgube sposobnosti odločanja o sebi; lahko tudi za evtanazijo.
Evtanazijo, pri kateri zdravstveni delavec pacientu na zahtevo vbrizga smrtonosno učinkovino, predlog sicer dopušča le, če ima pacient verske, moralne ali druge utemeljene razloge, zaradi katerih tega ne more storiti sam.
V uredništvu Radia Ognjišče so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da je novinarka zgolj citirala Poredoševo izjavo z javne razprave, ki je bila 14. aprila letos v Dolskem.
Z ugotovitvami Razkrinkavanja.si smo seznanili tudi dr. Poredoša. Njegov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Radio Ognjišče je 24. aprila poročal, da je član komisije za medicinsko etiko, profesor in zdravnik dr. Pavel Poredoš na nedavni javni razpravi trdil, da v Belgiji kar 30 odstotkov evtanazij izvedejo brez pacientove privolitve.
Pacientova zahteva za evtanazijo je ključni pogoj za začetek postopka, so pojasnili na belgijski zvezni komisiji za nadzor in evalvacijo evtanazije. Za odobritev evtanazije mora biti pacient v brezupni zdravstveni situaciji, ki je posledica resnega ali neozdravljivega stanja.
Na komisiji so zanikali, da so tretjino evtanazij izvedli brez pacientove privolitve. Pri tem so opozorili na razliko med evtanazijo in paliativno sedacijo.
Trditev, da se v Belgiji kar 30 odstotkov evtanazij izvede brez pacientove privolitve, ne drži.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.